Dojemný příběh filmu Coco vás chytne za srdce

Coco

Barevný svět Coco

Svět filmu Coco od studia Pixar není jen černobílý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak, je plný barev, které odrážejí mexickou kulturu a tradice Dne mrtvých. Živí se ve filmu pohybují ve světě sytých a teplých barev, zatímco Říše mrtvých září magickou fialovou, modrou a oranžovou. Každá barva má svůj význam a symboliku. Oranžová reprezentuje svátek Día de Muertos, fialová smutek a vzpomínky a modrá představuje posmrtný život. Barevnost filmu není jen pastvou pro oči, ale slouží i jako důležitý nástroj pro vyprávění příběhu. Pomáhá divákům rozlišovat mezi světem živých a mrtvých a zdůrazňuje emoce a atmosféru jednotlivých scén. Coco je tak nejen filmem o hudbě a rodině, ale i oslavou života a smrti, která je krásně zachycena v pestrém a nezapomenutelném vizuálním stylu.

Miguelův sen stát se muzikantem

Miguel Rivera, hlavní hrdina animovaného filmu Coco od studia Pixar, sní o tom, že se stane muzikantem. Jeho rodina má ale k hudbě velmi komplikovaný vztah. Praprapradědeček Miguel opustil svou ženu Imeldu a jejich dceru Coco, aby se mohl věnovat hudbě. Imelda na něj zanevřela a zakázala hudbu v celé rodině. Miguel se s tím ale odmítá smířit. Je přesvědčený, že hudba je jeho osudem. Tajně se učí hrát na kytaru a obdivuje svého idola, slavného muzikanta Ernesta de la Cruz. Na Den mrtvých se Miguel vydává do světa mrtvých, aby našel Ernesta a požádal ho o pomoc. Věří, že mu Ernesto pomůže splnit si jeho sen a stát se muzikantem. Miguelova cesta je plná dobrodružství, humoru a emocí. Film Coco je dojemným příběhem o rodině, tradicích a síle hudby.

Zákaz hudby v rodině Rivera

V rodině Miguela, hlavního hrdiny animovaného filmu Coco od studia Pixar, panoval přísný zákaz hudby. Tento zákaz sahal generace zpět, až k praprapradědečkovi Miguelovi, Héctorovi, který opustil rodinu, aby se věnoval kariéře muzikanta. Tato událost zanechala v rodině hluboké šrámy a hudba se stala symbolem zrady a opuštění. Miguelova prababička Imelda, Héctorova manželka, po jeho odchodu zakázala hudbu v celém domě a tento zákaz se dědil z generace na generaci. Rodina Rivera se od té doby věnovala výrobě bot a hudba se stala tabu, o kterém se nemluvilo.

Tento zákaz hudby je ústředním motivem filmu a představuje překážku, kterou musí Miguel překonat, aby mohl následovat svůj sen stát se muzikantem. Zákaz symbolizuje generační trauma a strach z opakování minulosti. Miguel se musí vyrovnat s minulostí své rodiny a najít způsob, jak skloubit svůj sen s úctou k rodinným tradicím.

coco

Cesta do Říše mrtvých

V pohádkovém Mexiku od Pixaru se skrývá říše, která v nás probouzí zvědavost a možná i trochu nostalgie – Říše mrtvých. Představa, že smrt není konec, ale jen další zastávka na cestě duše, je v mexické kultuře hluboce zakořeněná. Film Coco nám tuto říši představuje v celé své kráse a barevnosti.

Říše mrtvých je plná života, hudby a tance. Duše zemřelých tu žijí dál, vzpomínají na své blízké a těší se z jejich návštěv během oslav Dne mrtvých. Právě v tento den se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a duše se mohou vrátit do světa lidí, pokud jim na hrobě svítí svíčka a jejich fotografie zdobí oltář.

Cesta do Říše mrtvých vede přes most z okvětních lístků měsíčku, který září zlatavou barvou a symbolizuje spojení mezi dvěma světy. Pro duše je to cesta plná emocí a vzpomínek, pro živé pak magická brána do světa fantazie. Coco nám ukazuje, že smrt nemusí být smutná, ale že může být oslavou života a vzpomínek na ty, které jsme milovali.

Setkání s předky

Svět v Pixarově filmu Coco nás zavede do barevného Mexika během oslav Dne mrtvých, svátku plného radosti a vzpomínek na ty, kteří tu s námi již nejsou. Malý Miguel sní o tom, že se stane muzikantem, ale jeho rodina má k hudbě velmi komplikovaný vztah. Miguel se proto vydává na magickou cestu do Říše mrtvých, aby našel svého prapradědečka, legendárního hudebníka Ernesta de la Cruze, a získal jeho požehnání.

Během své cesty se Miguel setkává s dušemi svých předků, kteří ho provázejí a pomáhají mu pochopit důležitost rodiny a tradic. Zjišťuje, že smrt neznamená konec, ale spíše pokračování v jiné formě. Duše zemřelých žijí v Říši mrtvých tak dlouho, dokud na ně žijící vzpomínají. Miguel se setkává se svými praprarodiči, tetami, strýci a dalšími příbuznými, které nikdy neměl šanci poznat. Získává tak cenné informace o své rodinné historii a o tom, odkud pochází.

Tajemství pradědečka Ernesta

Pradědeček Ernest byl vždycky zahalen rouškou tajemství. Nikdo z rodiny vlastně nevěděl, čím se živil, než emigroval do Ameriky. Babička si pamatovala jenom to, že pořád brnkal na kytaru a zpíval si španělské písničky. A že měl vždycky dobrou náladu, i když se zdálo, že nemá ani korunu do kapsy.

Když jsem pak viděl film Coco od Pixaru, napadlo mě, jestli pradědeček Ernest nebyl taky muzikant. Ten film vypráví o Miguelovi, klukovi z Mexika, který sní o tom, že bude hudebníkem, i když jeho rodina hudbu zakázala. Miguel se během Dne mrtvých dostane do Říše mrtvých, kde potká své předky a snaží se zjistit pravdu o svém prapradědečkovi, slavném hudebníkovi.

coco

Stejně jako Miguel i já jsem se začal pídit po osudu pradědečka Ernesta. Prohledal jsem staré kufry na půdě, listoval v zaprášených albech a vyptával se vzdálených příbuzných. A pomalu se mi začaly skládat střípky jeho života. Našel jsem starou fotografii, na které se usmívá s kytarou v ruce, a dopis psaný lámanou češtinou, ve kterém popisuje svůj sen o tom, že prorazí v Americe jako muzikant.

Byl pradědeček Ernest slavný jako Ernesto de la Cruz z filmu Coco? To se mi asi nikdy nepodaří zjistit. Ale jedno vím jistě – hudba pro něj znamenala celý svět a já jsem na něj pyšný, že se nebál jít za svým snem, i když to znamenalo opustit domov a vydat se do neznáma.

Héctor - zapomenutý muzikant

Héctor byl v zemi mrtvých téměř zapomenutý. Jeho rodina si ho pamatovala jen matně, jeho písně utichly a jeho tvář na ofrendě bledla. Toužil po tom, aby ho jeho rodina, zejména jeho prapravnučka Coco, nezavrhla do říše zapomnění. Héctorova cesta za vzpomínkou byla spletitá a plná překážek. Musel se vypořádat se svou minulostí, s podlým Ernestem de la Cruz a s hrozbou definitivního zapomnění. Jeho humor a šarm mu ale pomohly získat si spojence, jako byl Miguel, ctižádostivý hudebník ze země živých. Společně se jim podařilo odhalit pravdu o Héctorově minulosti a o jeho písních, které složil pro Coco. Héctorova píseň "Nezapomeň na mě" se stala symbolem jeho lásky k rodině a touhy po tom, aby na něj svět nezapomněl. Tato píseň, plná emocí a nostalgie, rezonovala s diváky po celém světě a stala se jednou z nejznámějších písní z filmu Coco. Héctorův příběh nám připomíná, jak důležité je uchovávat si vzpomínky na své blízké a předávat je dalším generacím. Rodina, tradice a vzpomínky jsou to nejcennější, co v životě máme, a neměli bychom na to zapomínat.

Hledání požehnání

V barevném a hudebním světě inspirovaném mexickým svátkem Día de Muertos se Miguel, hlavní hrdina filmu Coco od studia Pixar, vydává na neobyčejnou cestu za splněním svého snu stát se muzikantem. Jeho rodina, poznamenaná bolestnou minulostí, však hudbu zakazuje. Miguel se tak ocitá v konfliktu mezi rodinnou tradicí a voláním svého srdce. Jeho touha po hudbě ho zavede až do Říše mrtvých, kde se setkává se svými zesnulými předky a odhaluje tajemství své rodiny.

Miguelova cesta je hledáním požehnání, svolení jít za svým snem. Věří, že klíčem k usmíření jeho vášně s rodinnou historií je legendární zpěvák Ernesto de la Cruz, kterého Miguel považuje za svého prapradědečka. Postupně však Miguel odkrývá skutečnou hodnotu rodiny a lásky, která přesahuje hranice života a smrti. Zjišťuje, že skutečné požehnání nespočívá ve slávě a uznání, ale v lásce a památce blízkých. Coco je filmem, který dojemným a zároveň zábavným způsobem připomíná důležitost rodinných vztahů a sílu snů.

coco

Pravda o minulosti

Pixarovský Coco není jen pastvou pro oči s úchvatnou animací, ale i poctou mexické kultuře a tradicím. Film se hluboce noří do oslav Día de Muertos, Dne mrtvých, a odhaluje jeho skutečnou podstatu. Zapomeňte na strašidelné kostlivce a dýně, Día de Muertos je o radosti, vzpomínkách a propojení s těmi, kteří tu s námi již nejsou.

Coco krásně vykresluje tuto slavnost jako barevnou a radostnou událost plnou hudby, tance a jídla. Rodiny se scházejí, aby uctily památku svých blízkých a přivítaly je zpět do světa živých. Staví oltáře plné fotografií, oblíbených jídel a květin zemřelých. Zapalují svíčky, které jim posvítí na cestě domů.

Film věrně zachycuje ducha Día de Muertos a ukazuje, že smrt není konec, ale přechod do jiné fáze existence. Zdůrazňuje důležitost rodiny, tradic a vzpomínek, které nás spojují s těmi, které jsme milovali. Coco nám připomíná, že i když naši blízcí odejdou, jejich příběhy a láska k nim žijí v našich srdcích dál.

Síla rodinné lásky

Snímek Coco od studia Pixar není jen pastvou pro oči díky svému úchvatnému vizuálnímu zpracování, ale především hluboce dojemným příběhem o rodině a lásce, která přesahuje hranice života a smrti. Hlavní hrdina Miguel, mladý hudebník, se vydává na magickou cestu do Říše mrtvých, aby splnil svůj sen a odhalil tajemství své rodiny. Jeho putování je lemováno setkáními s zesnulými příbuznými, kteří mu pomáhají pochopit skutečnou hodnotu rodinných pout.

Vlastnost Coco
Studio Pixar Animation Studios
Rok vydání 2017

Coco krásně vykresluje důležitost úcty k předkům a sílu vzpomínek, které udržují jejich odkaz živý. Film nám připomíná, že rodina není jen o genetické vazbě, ale o lásce, podpoře a sdílených příbězích, které nás formují. Miguelova cesta za snem se stává i cestou za poznáním sebe sama a kořenů, z nichž vyrůstá. Coco tak dokazuje, že rodinná láska je mocná síla, která nás provází i po smrti a dává našemu životu hlubší smysl.

Oslava Dne mrtvých

Den mrtvých, svátek plný barev, hudby a radosti, se slaví v Mexiku a částech Latinské Ameriky. V posledních letech si ale získává popularitu i v jiných koutech světa, a to i díky animovanému filmu Coco od studia Pixar z roku 2017. Film vypráví příběh Miguela, chlapce, který sní o tom, že se stane slavným muzikantem, ačkoliv jeho rodina hudbu zakázala. Na cestě za svým snem se Miguel ocitne v Říši mrtvých, kde se setkává se svými zesnulými předky a odkrývá tajemství své rodiny. Coco krásně vykresluje tradice Dne mrtvých, od budování oltářů ofrendas s fotografiemi zesnulých, přes oblíbené jídlo zemřelých až po pestrobarevné kostýmy a líčení ve stylu La Catriny. Film připomíná, že smrt není konec, ale jen další kapitola v příběhu a že vzpomínky na naše blízké žijí dál v našich srdcích. Coco inspirovalo lidi po celém světě k tomu, aby se o Den mrtvých zajímali a oslavovali ho po svém. Ať už jde o tematické večírky, návštěvy hřbitovů, nebo jen o zhlédnutí filmu s rodinou, Den mrtvých nám připomíná důležitost rodiny, tradic a vzpomínek.

coco

Nezapomenutelné písně

Svět filmu Coco od studia Pixar by nebyl kompletní bez jeho hudby.

Písně v tomto animovaném skvostu nejsou jen chytlavé melodie, ale slouží jako emocionální jádro příběhu a prohlubují mexickou kulturu, ve které se film odehrává.

Kdo by mohl zapomenout na "Nezapomeň na mě" (Remember Me), ústřední melodii, která provází Miguela na jeho cestě do Země mrtvých? Píseň, která začíná jako veselá melodie mariachi, se postupně proměňuje v dojemnou baladu o lásce a ztrátě, která rezonuje s diváky všech věkových kategorií.

Stejně působivá je i píseň "Un Poco Loco", energická píseň, která odráží Miguelovu vášeň pro hudbu a jeho touhu jít ve stopách svého idolu, Ernesta de la Cruz.

Tyto písně, spolu s dalšími krásnými skladbami jako "La Llorona" a "The World Es Mi Familia", vytvářejí nezapomenutelný soundtrack, který oživuje svět Coca a zanechává v nás hluboký emocionální dopad.

Emotivní a vizuálně strhující

Pixarův Coco je mistrovským dílem animace, které nás zavede do pulzujícího světa mexického Dne mrtvých. Film vypráví příběh Miguela, ctižádostivého mladého hudebníka, který se vydává na neobyčejnou cestu do Země mrtvých, aby odhalil tajemství své rodiny.

Coco je vizuální hostinou, která ožívá zářivými barvami, propracovanými kostýmy a dechberoucí architekturou. Animace koster je ohromující a zároveň dojemná, zachycuje jejich osobnosti a emoce s neuvěřitelnou hloubkou. Hudba hraje ve filmu zásadní roli a mexické rytmy a písně dodávají příběhu na autentičnosti a emocionální síle.

coco

Film se však neomezuje pouze na vizuální a hudební stránku. Coco je dojemný příběh o rodině, tradicích a důležitosti paměti. Miguelova cesta je plná humoru, napětí a dojemných momentů, které osloví diváky všech věkových kategorií. Coco je film, který vás rozesměje, rozpláče a zanechá ve vás hluboký dojem.

Oscarový triumf Pixaru

Snímek Coco od studia Pixar si v roce 2018 odnesl hned dva Oscary – za nejlepší animovaný film a za nejlepší filmovou píseň ("Remember Me"). Příběh Miguela, mexického chlapce, který se během oslav Dne mrtvých ocitne v Říši mrtvých, si získal srdce diváků i kritiků po celém světě. Film Coco je oslavou mexické kultury a tradic, s nádhernou animací, chytlavou hudbou a dojemným příběhem o rodině, snech a důležitosti paměti. Vítězství na Oscarech jen potvrdilo kvalitu a originalitu snímku, který se stal jedním z nejúspěšnějších filmů studia Pixar.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: MarcelVrabec

Tagy: coco | film coco od studia pixar