Hudba: Objevte legendární i nové tváře známých českých kapel

Známé České Kapely

Kabát: Rockoví králové z Teplic

Kapela Kabát, pocházející z Teplic, se nesmazatelně zapsala do historie české rockové hudby. Založena v roce 1983, prošla si mnoha personálními změnami, než se ustálila sestava, kterou fanoušci znají dodnes: Josef Vojtek (zpěv), Ota Váňa (kytara), Tomáš Krulich (kytara), Milan Špalek (baskytara) a Radek Hurčík (bicí). Průlom na hudební scénu se jim podařil v roce 1991 albem "Má jí motorovou", které jim přineslo popularitu a věrné fanoušky. Následovala řada dalších úspěšných alb, jako "Colorado", "Země plná trpaslíků", "Corrida" nebo "Do pekla/do nebe", která je katapultovala mezi nejpopulárnější české kapely.

Kabát je známý svými energickými koncerty, chytlavými melodiemi a texty, které oslovují široké publikum. Jejich hudba je směsicí hard rocku, heavy metalu a rock'n'rollu s prvky lidové hudby. Mezi jejich nejznámější hity patří písně jako "Pohoda", "Bára", "Moderní děvče", "Schody" nebo "Malá dáma". Kapela získala nespočet ocenění, včetně Českého slavíka, Anděla a mnoha dalších. Kabát se stal fenoménem české hudební scény a jejich koncerty pravidelně navštěvují desetitisíce fanoušků. Jsou důkazem, že kvalitní rocková hudba má v České republice stále své místo a silnou fanouškovskou základnu.

Chinaski: Populární pop-rocková klasika

Chinaski patří mezi nejúspěšnější české pop-rockové kapely s historií sahající až do roku 1987. Původně se jmenovali Starý hadry a prošli si několika personálními změnami, než se ustálili v sestavě, která je proslavila. Frontmanem kapely je charismatický Michal Malátný, jehož osobitý hlas a texty s humorným nadhledem si získaly srdce fanoušků napříč generacemi. Mezi jejich největší hity patří písně jako "1970", "Punčocháče", "Dobrák od kosti" nebo "Každý ráno". Chinaski vydali již 10 studiových alb, z nichž mnohá dosáhla platinového ocenění. Jejich koncerty jsou proslulé svou energií a výbornou atmosférou. Kapela pravidelně vyprodává největší česká a slovenská pódia a patří k stálicím festivalových pódií. Chinaski jsou důkazem, že kvalitní pop-rock s chytlavými melodiemi a vtipnými texty má v Čechách stále své místo.

Kryštof: Emotivní rock s charismatickým hlasem

Kapela Kryštof, založená roku 1993 v Havířově, se nesmazatelně zapsala do historie české hudební scény. Její charakteristický zvuk, kombinující prvky popu, rocku a folku, si získal srdce milionů fanoušků napříč generacemi. Frontman kapely, Richard Krajčo, je známý svým charismatickým projevem a emotivním vokálem, který dodává skladbám Kryštofu nezaměnitelnou hloubku. Texty, často inspirované osobními příběhy a prožitky členů kapely, oslovují posluchače svou upřímností a autentičností. Mezi největší hity kapely patří písně jako "Obchodník s deštěm", "Zatanči", "Cesta" nebo "Ty a já". Kryštof se může pochlubit řadou prestižních ocenění, včetně několika cen Anděl. Kapela pravidelně vyprodává největší koncertní haly v České republice a na Slovensku a její popularita stále roste. Kryštof je bezpochyby jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších českých kapel 21. století.

Lucie: Legendární kapela s bohatou historií

Lucie patří mezi nejvýznamnější a nejúspěšnější české rockové kapely. Založena byla v roce 1985 a za svou dlouhou kariéru si získala miliony fanoušků napříč generacemi. Kapela je známá svým energickým rockovým zvukem, chytlavými melodiemi a texty plnými emocí. Mezi největší hity Lucie patří písně jako "Amerika", "Medvídek", "Černí andělé" nebo "Šrouby do hlavy".

Skupina Lucie prošla během let několika personálními změnami, ale jádro kapely vždy tvořili Robert Kodym (zpěv, kytara), Petr Chovanec (basa) a David Koller (zpěv, bicí). Mezi další významné členy patřili například Michal Dvořák (klávesy) a Oskar Petr (kytara).

Lucie vydala celkem sedm studiových alb, z nichž se mnohá stala platinovými. Kapela získala nespočet ocenění, včetně Českého slavíka a Anděla. Koncerty Lucie jsou proslulé svou strhující atmosférou a energií, kterou kapela dokáže přenést na publikum.

Mirai: Mladá krev s chytlavými melodiemi

Kapela Mirai, pocházející z Frýdku-Místku, vtrhla na českou hudební scénu s energií a nadšením, které jim rychle získalo srdce fanoušků napříč generacemi. Jejich hudba, mix popu, rocku a elektroniky, je protkána chytlavými melodiemi a texty, které oslovují posluchače všech věkových kategorií. Frontman kapely, Mirai Navrátil, se svým charismatickým projevem a nezaměnitelným hlasem dodává skladbám neobyčejnou energii a hloubku.

Mirai se proslavili hity jako "Otchi", "Když nemůžeš, tak přidej" nebo "Pojď za mnou", které se staly stálicemi českých rádií a hudebních televizí. Jejich koncerty jsou plné energie, tance a dobré nálady. Kapela si zakládá na kontaktu s publikem a dokáže vytvořit neopakovatelnou atmosféru, která strhne každého.

Úspěch Mirai potvrzují i četná ocenění, mezi nimiž nechybí ceny Anděl v kategoriích Skupina roku a Objev roku. Kapela se stala fenoménem české hudební scény a jejich popularita stále roste.

Tata Bojs: Experimentální elektronika a alternativní rock

Tata Bojs jsou stálicí na české hudební scéně už od 90. let. Tato pražská kapela si získala srdce fanoušků svou originální směsicí žánrů, která se pohybuje od alternativního rocku přes elektroniku až po prvky jazzu a popu. Jejich hudba je charakteristická chytlavými melodiemi, neotřelými aranžemi a hlubokými texty, které často reflektují společenské dění.

Za svou kariéru vydali Tata Bojs osm studiových alb, z nichž mnohá se stala kultovními. Mezi jejich nejznámější hity patří písně jako "Toreadorská", "Malý Medvěd" nebo "C.V.A.N.". Kapela je známá také svými energickými koncerty, na kterých nechybí vizuální efekty a divadelní prvky. Tata Bojs se nebojí experimentovat a posouvat hranice žánrů, což z nich dělá jednu z nejinovativnějších a nejrespektovanějších kapel na české hudební scéně.

Wohnout: Punk-rocková energie a satirické texty

Wohnout je stálicí na české punk-rockové scéně už od 90. let. Kapela, která vznikla v Hořovicích, si získala popularitu syrovým zvukem, energickými koncerty a texty plnými satiry a humoru. Frontman Matěj Homola se sarkasmem sobě vlastním glosuje ve svých textech společenské dění, vztahy i každodenní absurdity.

Mezi jejich nejznámější hity patří songy jako „Banány“, „Svaz českých bohémů“ nebo „Grilovačka u Stivínů“. Wohnout se nebojí experimentovat a míchat punk s dalšími žánry, jako je ska, reggae nebo rockabilly. To jim vyneslo širokou fanouškovskou základnu napříč generacemi.

Kromě Matěje Homoly tvoří kapelu baskytarista Jiří Zemánek, kytarista Fenek Steiner a bubeník Štěpán Smetáček. Za svou kariéru vydali Wohnout několik úspěšných alb, například „Cundrálka“, „Kartonová hlava“ nebo „Laskonky a kremrole“. Pravidelně koncertují a patří k stálicím festivalových pódií.

J.A.R.: Funk, jazz a rap v originálním mixu

J.A.R. je kapela, která na české hudební scéně působí už od 90. let. Její styl je těžké zařadit do škatulky, ale obvykle se označuje jako funky-jazz-rapová směs. Kapela vznikla z iniciativy Romana Holého, známého spíše jako Monkey Business, a Dana Bárty, frontmana Illustratosphere. J.A.R. je známá svými energickými koncerty a specifickým humorem, který se prolíná jejich texty. Mezi jejich nejznámější hity patří písně jako „Bulhaři“, „Kámen“ nebo „Ham-Ham“.

Na české hudební scéně existuje celá řada dalších kapel, které se vymykají žánrovým klišé. Například Tata Bojs, kteří kombinují prvky elektronické hudby s kytarovými riffy a poetickými texty. Dalším příkladem je kapela -123 minut, která mísí jazz s rockem a folkem. A nesmíme zapomenout ani na skupinu Monkey Business, která se proslavila svým funky a tanečním projevem. Všechny tyto kapely spojuje originalita, kreativita a snaha bořit hudební hranice.

Mňága a Žďorp: Folk-rockové balady a energické songy

Mňága a Žďorp je stálicí na české hudební scéně již od 90. let. Kapela, pocházející z Valašského Meziříčí, si získala srdce fanoušků svým osobitým folk-rockovým stylem, který v sobě snoubí chytlavé melodie, poetické texty a energické rockové pasáže. Frontman Petr Fiala, známý svým charismatickým projevem a nezaměnitelným hlasem, dodává skladbám Mňágy a Žďorp nezapomenutelnou atmosféru. Mezi jejich nejznámější hity patří písně jako „Hodinový hotel“, „I cesta může být cíl“ nebo „Tančíme na stole“. Kapela má na svém kontě řadu úspěšných alb, která se stala nedílnou součástí české hudební historie. Mňága a Žďorp je známá svými energickými koncerty, které jsou plné emocí a radosti z hudby. Kapela pravidelně vystupuje na festivalech i v klubech po celé České republice a stále si udržuje věrnou fanouškovskou základnu. Jejich hudba oslovuje posluchače napříč generacemi a je důkazem toho, že kvalitní česká hudba má stále co nabídnout.

Monkey Business: Swingující big band s Matějem Ruppertem

Monkey Business je česká funky kapela, která vznikla v roce 1999. Frontmanem kapely je Matěj Ruppert, známý svým charismatickým projevem a energickým vystupováním. Kapela je proslulá svými strhujícími koncerty plnými taneční hudby a pozitivní energie.

Mezi nejznámější hity Monkey Business patří písně jako „Piece of My Life“, „My Friends“ nebo „Prague“. Kapela vydala několik úspěšných alb a získala řadu ocenění, včetně cen Anděl.

Monkey Business patří mezi nejoblíbenější české kapely a pravidelně vystupuje na velkých festivalech i v klubech. Jejich hudba oslovuje široké publikum a je zárukou skvělé zábavy.

Divokej Bill: Country a bluegrass s českou duší

Divokej Bill je stálicí na české hudební scéně už od 90. let. Kapela, která si získala srdce fanoušků svou energií a nezaměnitelným zvukem, v sobě mísí prvky country, bluegrassu a rocku s texty o životě, lásce a všem mezi tím. Frontman Vašek Bláha se svým charismatickým projevem a nezaměnitelným hlasem dodává kapele punc originality. Divokej Bill není jen kapela, je to fenomén. Jejich koncerty jsou legendární, plné energie a nadšení, a fanoušci si s nimi zpívají každou písničku. Mezi jejich největší hity patří songy jako "Čmelák", "Malování", "Znamení" nebo "Plakala". Divokej Bill je důkazem, že i v Čechách může fungovat a uspět kapela s country a bluegrassovým srdcem.

Olympic: Žijící legenda československé rockové scény

Kapela Olympic patří bezesporu k legendám české rockové scény. Založena byla již v roce 1963 a na svém kontě má nespočet hitů, které zlidověly a dodnes znějí z rádií i playlistů. Mezi ty nejznámější patří "Želva", "Dej mi víc své lásky" nebo "Jasná zpráva". Olympic prošel za dobu své existence mnoha personálními změnami, ale frontman Petr Janda zůstává kapelou věrný dodnes. Jeho nezaměnitelný hlas a energické pódiové vystoupení jsou pro Olympic typické. Vedle Olympicu existuje na české hudební scéně celá řada dalších legendárních kapel. Za zmínku stojí například Pražský výběr, známý svým specifickým hudebním stylem a provokativními texty, nebo Katapult, který si získal popularitu svými jednoduchými, ale chytlavými rockovými skladbami. Nesmíme zapomenout ani na legendární skupinu Lucie, která v 90. letech doslova ovládla českou hudební scénu. Její hity jako "Amerika" nebo "Medvídek" zná snad každý. Tyto kapely a mnoho dalších psaly a píší historii české populární hudby a jejich písně oslovují již několik generací posluchačů.

Arakain: Heavy metalová stálice s mohutným zvukem

Arakain patří mezi nejdéle fungující a nejvlivnější heavymetalové kapely v České republice. Založena byla v roce 1982 v Praze a za dobu své existence prošla mnoha personálními změnami, ale jádro kapely s kytaristou a zpěvákem Jiřím Urbanem zůstává. Arakain si získal popularitu syrovým, energickým projevem a texty s temnou, často fantasy tématikou. Mezi jejich nejznámější hity patří "Apage Satanas", "Gladiátor", "Prokletá země" nebo "Kolonie termitů". Kapela má na kontě přes 15 studiových alb a nespočet koncertů po celé České republice i v zahraničí. Arakain je známý svými mohutnými koncerty s propracovanou pyrotechnikou a světelnými efekty. Kapela ovlivnila celou řadu mladších metalových kapel a patří k legendám české hudební scény.

Tři sestry: Punkrocková legenda s humornými texty

Tři sestry patří bezpochyby k nejvýraznějším a nejdéle fungujícím kapelám na české hudební scéně. Tato legendární formace, která vznikla v roce 1985 v pražských Kobylisích, si získala srdce fanoušků svým specifickým punk-rockovým projevem, syrovou energií a především humornými texty, které se často dotýkají témat všedního života, piva a hospodské zábavy. Frontman kapely Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec, se stal ikonou svými vtipnými glosami a nezaměnitelným vokálem.

Od svého vzniku Tři sestry vydaly přes 15 studiových alb, nespočet singlů a odehrály tisíce koncertů. Mezi jejich nejznámější hity patří písně jako "Žižkovská konzervatoř", "Pijánovka", "Modlitba pro partu", "Zelená" nebo "Nechci do ústavu". Kapela se stala fenoménem a ovlivnila celou generaci posluchačů. Její koncerty jsou proslulé svou atmosférou a energií, kterou sdílí kapela s publikem. Tři sestry se tak právem řadí mezi legendy české rockové hudby a jejich popularita stále neupadá.

Buty: Nezaměnitelný folk-rock s Radkem Pastrňákem

Kapela Buty patří k legendám českého folk-rocku. Založil ji v 80. letech v Ostravě charismatický zpěvák a textař Radek Pastrňák. Jejich hudba je typická originálními texty, chytlavými melodiemi a energií nabitými koncerty. Mezi jejich nejznámější hity patří "Mám jednu ruku dlouhou", "František" nebo "Tata". Buty vydali několik úspěšných alb, například "Ppoommaalluu", "Dřevo" nebo "Kapradě". Radek Pastrňák je známý také jako herec a spisovatel. Spolupracoval s divadlem Husa na provázku a napsal několik knih, například "Vysávání pro pokročilé". Kapela Buty je stále aktivní a pravidelně koncertuje po celé České republice.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: MarcelVrabec

Tagy: známé české kapely | informace o známých českých kapelách