Němý film jako odrazový můstek dnešních filmů

Filmy, jak je známe dnes měly kdysi dávno úplně jinou podobu. Nejenom, že nebyly tak propracované filmové triky, ale mnohdy chyběla i barva a mluvené slovo. Ano, předchůdcem současného filmového plátna byl němý film. Ten se pyšnil několika charakteristickými vlastnostmi. Nyní Vás s ním seznámíme podrobněji.

  • Bez mluveného slova.
  • Absence filmové hudby.
  • Bez doprovodných ruchů.

Němý film v číslech

Filmová ocenění v podání Oscarů se objevila až po příchodu němého filmu. Jeho historie je z pohledu dnešní doby opravdu sáhodlouhá. O tom se mimochodem můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedené tabulky, kde je prezentováno všechno důležité.

PředmětHodnota
První němý filmJazzový zpěvák
Rok vydání1927
Tvorba němých filmů30 let
První záznamy se zvukem20. léta 20. století
Základní informace související s němým filmem.

Možná se ptáte, jak mohl divák bez mluveného slova vědět, o čem vlastně film je? V první řadě, mnohé filmové tituly byly natáčeny tak, že jste k nim mluvené slovo jednoduše nepotřebovali. Šlo primárně o grotesky a podobný žánr. A pokud bylo třeba něco upřesnit, vysvětlit nebo uvést, populární se staly mezititulky. Nejrůznější nápisy a texty prezentované během filmu.

Technické parametry němého filmu

Zmínit bychom se měli také o projekční rychlosti němých filmů. Na počátku všeho to byla rychlost 12 fps neboli frames per second. To znamená, snímků za vteřinu. Teprve až postupem času došlo k navýšení tohoto parametru. Projekční rychlost 24 fps pro zvukový film byla používána primárně v letech 1926 až 1930.

Němý film – Nejznámější filmová díla

Nakonec se zmíníme o filmových titulech, které vládly své době. Dnes byste jim možná přiřkli ocenění Zlatá malina, tehdy šlo o něco unikátního. I dnes si milovníci tohoto žánru jistě smlsnou. Je to například Cesta na Měsíc z roku 1902, Velká železniční loupež z roku 1903, Upíři z roku 1915, Vozka smrti z roku 1921 nebo Michael z roku 1924. Šlo nejenom o americké, ale také francouzské, německé a švédské filmy, které si získaly velkou základnu fanoušků a nadšených diváků po celém světě. Němý film je zkrátka legendární.