Zlatá malina není zrovna lichotivé ocenění ve světě filmu

Každý herec nebo tvůrce filmu je určitě rád, když dojde k ocenění jeho práce nebo role. Spousta takových lidí prahne po Ceně Akademie neboli Oscaru. Existuje však i jiná cena, která je udělována za naprostý opak. A tou je Zlatá malina, o níž nestojí příliš filmových hvězd.

  • Cena za nejhorší filmové dílo.
  • Jinak zvaná Golden Raspberry.
  • Předávání probíhá v předvečer Oscarů.

Základní informace o ocenění Zlatá malina

Na počátku všeho se pochopitelně zmíníme o samotném vzniku tohoto netradičního ocenění. Směs toho nejdůležitějšího můžete vyčíst z níže uvedené tabulky. Prozradit můžeme například to, že zakladatelem je americký copywriter John J. B. Wilson.

PředmětHodnota
Nápad vzniklV roce 1981
Zvyšující se popularitaOd čtvrtého ročníku
Hodnocení700 členů
Počet zemíV 16 zemích
Základní informace související se Zlatou malinou.

Právě členové Nadace Zlatá malina každoročně vybírají vítěze jednotlivých kategorií, kterých je hned několik. Nutno podoktnout, že tento typ ocenění se z obyčejného nápadu vyšvihl k celosvětové pozornosti. Po čtvrtém ročníku si udílení všimla televize CNN a pak vše nabralo poměrně rychlé tempo.

Jaké jsou hlavní kategorie?

Ocenění tohoto typu stejně, jako Oscaři bere v potaz několik kategorií. Na rozdíl u Oscarů jich není tolik. Mezi ty nejpopulárnější patří nejhorší film, režisér, herec a herečka v hlavních a vedlejších rolích, včetně nejhoršího páru. Výjimkou však není ani nejhorší scénář, remake, pokračování a titulní píseň. Na poslední jmenované ocenění narazíte jen zřídka.

Zlatá malina v praxi

Sami jste určitě zvědaví, kdo si v posledních letech odnesl Zlatou Malinu. V případě filmů zabrousíme i o pár roků nazpět. Jmenovat lze například Saving Christmas v roce 2014. V roce 2011 to byl film Jack and Jill, v roce 2008 The Love Guru, v roce 2004 Catwoman a v roce 1999 Wild Wild West. Zlatá malina se ovšem nevyhnula ani světové známým filmovým dílům. Patří mezi ně například druhá část filmu Twilight sága: Rozbřesk, Transformers: Revenge of the Fallen nebo Star Trek V. v roce 1989. Uvidíme, kdo si vyslouží další negativní ocenění.