Kdo prošel legendárním Arakainem: Členové, které možná neznáte

Členové Arakain

Založení Arakainu

V roce 1982 se v pražských Dejvicích zformovala legenda českého heavy metalu – kapela Arakain. Na jejím počátku stáli spolužáci ze základní školy, Jan Toužimský (zpěv) a Jiří Urban (kytara). Krátce po založení se k nim přidal Josef Šuráň (baskytara) a o něco později bubeník Miroslav Nedvěd. Tato čtveřice je považována za první stabilní sestavu Arakainu. V průběhu let prošla kapelou řada talentovaných hudebníků, z nichž někteří zanechali v historii Arakainu nesmazatelnou stopu. Mezi nejvýznamnější členy bezesporu patří Aleš Brichta, který se k Arakainu přidal v roce 1989 a jehož charismatický projev se stal pro mnohé fanoušky synonymem pro tvorbu kapely v 90. letech. Arakain se za dobu své existence stal jednou z nejvýznamnějších metalových kapel v Česku a ovlivnil celou generaci hudebníků.

První sestava

První sestava Arakainu se zformovala v roce 1982 v Praze. Zakládajícími členy byli Jiří Urban (zpěv), Miroslav Pokorný (kytara), Aleš Opekar (baskytara) a Václav Ježek (bicí). Tato čtveřice, ovlivněná tehdejší heavy metalovou scénou, brzy začala pracovat na vlastním materiálu. První demonahrávka s názvem „Demo 82“ spatřila světlo světa ještě téhož roku. Ačkoliv byla nahrávka po technické stránce poměrně syrová, zaujala fanoušky žánru a Arakain si rychle získal pověst energické koncertní kapely. První sestava odehrála řadu koncertů po celé republice a položila tak pevné základy pro budoucí úspěchy kapely. I přes počáteční nadšení a energii však v roce 1983 došlo k prvním personálním změnám. Z kapely odešel baskytarista Aleš Opekar a na jeho místo nastoupil Oldřich Neumann. Tato sestava, i když ne na dlouho, nahrála v roce 1984 druhou demonahrávku s názvem „Arakain II“. Ačkoliv se první sestava Arakainu na scéně ohřála jen krátce, zanechala nesmazatelnou stopu v historii kapely.

Období s Alešem Brichtou

Příchod Aleše Brichty do Arakainu v roce 1989 znamenal pro kapelu zlomový okamžik. Jeho energický projev a charismatické vystupování dodaly kapele nový rozměr a pomohly jí prorazit do širšího povědomí. Brichtovo období se neslo ve znamení heavy metalu s prvky thrash metalu, což se odrazilo i na zvuku alb „Thrash The Trash“ a „Ona se brání“. Hity jako „Apage Satanas“, „Gladiátor“ či „Kuře na grilu“ se staly hymnou celé generace a dodnes patří k pilířům koncertního repertoáru Arakainu. Spolupráce s Brichtou ale nebyla bez komplikací. Jeho silná osobnost a touha po dominanci vedly k vnitřním sporům, které vyústily v jeho odchod v roce 1992.

Odchod Brichty, příchod Holuba

Rok 1986 se nesl ve znamení velkých změn v sestavě Arakainu. Po odchodu charismatického frontmana Aleše Brichty, který se rozhodl pro sólovou dráhu, stála kapela před nelehkým úkolem najít nového zpěváka. Volba padla na tehdy osmnáctiletého Luboně Holuba, který na sebe poprvé upozornil v talentové soutěži. Jeho příchod do Arakainu znamenal pro kapelu nový impuls a svěží vítr do plachet. Holubův hlasový rozsah a energické vystupování dodaly skladbám nový rozměr a kapela si brzy získala další fanoušky. S Lubošem Holubem u mikrofonu Arakain natočil svá přelomová alba "Thrash The Trash" a "Ou Kej", která je katapultovala mezi nejpopulárnější rockové kapely tehdejší doby.

Stabilizace sestavy

Po roce 1989, kdy Arakain opustil Aleš Brichta, se sestava kapely stala na čas méně stabilní. Proběhla řada personálních změn, než se podařilo najít pevnou sestavu, která by navazovala na úspěchy z konce 80. let. Zpěváky se postupně stali Petr Kolář a poté Honza Toužimský. Na postu baskytaristy se vystřídali Zdeněk Kub a Jiří Šperl. Stabilizace sestavy nastala až v polovině 90. let s příchodem zpěváka Petra Koláře a návratem kytaristy Daniela Kroba. Tato sestava, doplněná o Jiřího Jahna na baskytaru a Marka Žežulku na bicí, se stala jednou z nejúspěšnějších v historii Arakainu a nahrála alba jako „Thrash The Trash“ nebo „Apage Satanas“.

Nová vlna muzikantů

Arakain prošel za svou existenci mnoha personálními změnami. Kapela, která vznikla v roce 1982, zažila období stability i bouřlivějších změn. Někteří členové odešli z vlastního rozhodnutí, jiní byli nahrazeni. Kromě zakládajících členů, jako je Jiří Urban a Miroslav Nedvídek, prošla kapelou celá řada talentovaných hudebníků. Mezi nejvýraznější postavy patří bezesporu Aleš Brichta, který se stal hlasem Arakainu na dlouhých 13 let. Jeho charisma a nezaměnitelný vokál pomohly kapele k obrovské popularitě. Po jeho odchodu se na postu zpěváka vystřídalo několik jmen, až se v roce 2005 chopil mikrofonu Petr Kolář. Jeho příchod znamenal pro Arakain novou vlnu energie a svěží vítr do plachet. Kapela s ním nahrála několik úspěšných alb a odehrála stovky koncertů. V roce 2014 se pak do Arakainu vrátil po 20 letech zpěvák Jan Toužimský, se kterým kapela nahrála album "Apage Satanas". Arakain tak i po více než 40 letech existence dokazuje, že má stále co nabídnout.

Současní členové Arakainu

Aktuálně Arakain tvoří tito členové: Jan &8222;Honza&8221; Toužimský (zpěv), který se ke kapele přidal v roce 2015. Na kytaru hraje Jiří Urban, člen Arakainu od roku 2002. Na postu baskytaristy působí od roku 2005 Zdeněk Kub. Bicí nástroje má na starosti od roku 2016 Lukáš &8222;Dáda&8221; Dostál. Arakain prošel za svou historii mnoha personálními změnami. Současná sestava je ale stabilní a aktivní, nahrává nová alba a koncertuje.

Arakain, to není jenom název kapely, to je pojem. Pojem syrové energie, nekompromisní muziky a textů, které se vám vryjí pod kůži. A každý člen, ať už současný nebo bývalý, do tohohle pojmu vepsal kus sebe.

Zdeněk Šmíd

Hostující hudebníci

Během své existence Arakain spolupracoval s řadou talentovaných hudebníků, kteří obohatili jejich zvuk a přispěli k nezapomenutelným koncertním vystoupením. Mezi hosty, kteří s Arakainem spolupracovali, patří například baskytarista Petr Kolář, známý ze skupiny Precedens, který s kapelou nahrál album "Apage Satanas". Dalším významným hostem byl kytarista Miloš Dodo Doležal, člen legendární kapely Vitacit, který se s Arakainem objevil na několika koncertech. Jeho kytarové umění a charisma dodaly vystoupením Arakainu novou energii. Nesmíme zapomenout ani na zpěváka Aleše Brichtu, který s Arakainem spolupracoval na albu "Thrash The Trash" a jehož hlas dodal skladbám specifickou atmosféru. Tito a další hostující hudebníci zanechali v historii Arakainu nesmazatelnou stopu a přispěli k tomu, že se kapela stala jednou z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších metalových skupin v České republice.

Členové Arakainu
Jméno a příjmení Nástroj Období působení
Jan Toužimský Zpěv 1982–současnost
Jiří Urban Kytara 1982–1995
Mirek Mach Baskytara 1982–1989

Významní bývalí členové

Arakain, legenda české metalové scény, prošel za svou existenci mnoha personálními změnami. Někteří členové zanechali v kapele nesmazatelnou stopu a ovlivnili její zvuk i směřování. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu Aleš Brichta, charismatický frontman, jehož hlas a texty formovaly tvář Arakainu dlouhých 13 let. Jeho odchod v roce 2002 znamenal pro kapelu zásadní zlom. Další ikonou se stal kytarista Jiří Urban, kapelník a autor hudby k mnoha hitům. Jeho specifický styl hry a cit pro melodii dodávaly Arakainu nezaměnitelný zvuk. Nemůžeme opomenout ani bubeníka Mirka Nedvěda, jehož energická hra a charisma bavily fanoušky dlouhých 16 let. Tito a mnozí další hudebníci, ač už v Arakainu nepůsobí, se nesmazatelně zapsali do historie kapely a ovlivnili generace fanoušků.

Vliv změn na tvorbu

Střídání členů kapely Arakain je fenoménem, který provází celou její historii. Od založení v roce 1982 prošla kapelou řada talentovaných hudebníků, z nichž každý zanechal na zvuku a tvorbě kapely svůj otisk. Změny v sestavě, ať už vynucené nebo dobrovolné, se vždy promítly do hudebního směřování Arakainu. Noví členové přinášeli svěží vítr, nové nápady a inspiraci, což se odráželo v evoluci zvuku kapely od heavy metalových začátků k modernějším formám rocku. Například příchod kytaristy Mirka Macha v roce 1992 znamenal výrazný posun k melodičtějšímu a experimentálnějšímu zvuku, který charakterizoval alba jako "Archeology" nebo "Apage Satanas". Naopak odchody klíčových postav, jako byl například odchod zpěváka Aleše Brichty v roce 1992, znamenaly pro kapelu vždy velkou výzvu a nutnost nově definovat svůj zvuk a směřování. Přes všechny personální změny si však Arakain dokázal udržet svůj charakteristický rukopis a věrnost rockové hudbě, což dokazuje i fakt, že kapela aktivně koncertuje a nahrává dodnes.

Arakain dnes

Arakain prošel za svou existenci mnoha personálními změnami a na jeho hudebním vývoji se podepsala celá řada talentovaných hudebníků. Aktuální sestava, která koncertuje a nahrává, se skládá z Jana Toužimského (zpěv), Jiřího Urbana (kytara), Lukáše Doksanského (baskytara) a Martina „Marthy“ Kolouse (bicí). Každý z nich přináší do kapely své vlastní hudební zkušenosti a vlivy, čímž obohacuje charakteristický zvuk Arakainu. Fanoušci se můžou těšit na další kapitolu v historii kapely, která i po tolika letech na scéně neztrácí nic ze své energie a invence.

Publikováno: 12. 11. 2024

Kategorie: společnost