BRIT Awards je další slavné udílení hudebních cen

S nadšením si čas od času nasadíte sluchátka na uši a posloucháte své oblíbené interprety současné doby? Pak jistě patříte mezi fanoušky populární hudby a mohlo by Vás zajímat udílení cen zvané BRIT Awards. Jde o určitou britskou odnož slavné Ceny Grammy, která má mimochodem také poměrně dlouhou tradici.

  • Zkráceně BRITs.
  • Název zkráceniny je od British jako britský.
  • Uděluje British Phonographic Industry.

BRIT Awards má poměrně dlouhou minulost

Jestliže si myslíte, že udílení cen BRIT Awards je nějakou novodobou záležitostí, jste značně na omylu. První udílení proběhlo už v roce 1977. Za dlouhou éru působnosti této soutěže pochopitelně došlo k drobným změnám z pohledu oceňovaných kategorií. Aktuálně je vyhlašováno celkem třináct kategorií.

Jak asi každý správně tuší, nejtypičtějším oceněním je nejlepší sólový zpěvák a sólová zpěvačka. BRIT Awards ovšem nezapomínají ani na kapely, takže nechybí cena pro nejlepší skupinu. V podobném duchu bychom mohli pokračovat. Oblíbené jsou také kategorie nejlepší singl, objev roku, cena kritiků, nejlepší mužský zahraniční výkon, nejlepší ženský zahraniční výkon, britská ikona všech dob a nejlepší skupinový zahraniční výkon.

Kdo v posledních letech sbírá ocenění?

Jen pro zajímavost ještě uvedeme, že v roce 2021 proběhlo už 41. vyhlašování britských cen. V posledních letech se vždy koná v londýnské O2 Aréně. Pokud chcete znát nejlepší mužský výkon během nedávných let, začtěte se do níže uvedené tabulky.

RokZpěvák
2021J Hus
2020Stormzy
2019George Ezra
2018Stormzy
Kdo vyhrál BRIT Awards v kategorii zpěváků?

Neochudíme Vás pochopitelně ani o představení nejlepšího ženského pěveckého výkonu posledních let. Od roku 2021 směrem dozadu se na prvních příčkách objevily například Dua Lipa, Mabel, Jorja Smith, Emeli Sandé a Adele.

Poměrně zajímavou kategorii představuje nejlepší hudební skupina. V tomto směru figuruje britské seskupení Little Mix, Foals, The 1975, Gorillaz, Coldplay, Royal Blood a mnohé jiné. Nechme se tedy překvapit, kdo si v nadcházejících ročnících odnese hlavní cenu BRIT Awards v jednotlivých kategoriích.