Strašidelné filmové adaptace Stephena Kinga, které vás nenechají spát

Stephen King Filmy

Hororový král na plátně

Stephen King, mistr hororu, prodal přes 350 milionů knih. Jeho příběhy plné děsu a napětí uchvátily miliony čtenářů po celém světě. Není divu, že se jeho díla stala častým terčem filmových adaptací. Od kultovního "Osvícení" s Jackem Nicholsonem po mrazivé "To", Kingovy příběhy ožívají na plátně už desítky let. Některé adaptace se setkaly s nadšením kritiků i diváků, jiné naopak zklamaly. Přesto ale platí, že Kingovy příběhy mají na filmovém plátně své pevné místo a i nadále lákají režiséry a scénáristy, kteří se snaží zachytit jejich jedinečnou atmosféru.

Nejlepší adaptace Kinga

Stephen King, mistr hororu, má na kontě tolik filmových a seriálových adaptací, že je těžké vybrat ty nejlepší. Mezi ty nejpovedenější patří kultovní Vykoupení z věznice Shawshank, které chytne za srdce i nejednoho drsňáka. Pro milovníky napětí a tajemna je tu Zelená míle s Tomem Hanksem v hlavní roli, která vás donutí se zamyslet nad dobrem a zlem. A nesmíme zapomenout na hororové pecky jako Osvícení s Jackem Nicholsonem v nezapomenutelné roli šílícího spisovatele, nebo To, které vám připomene, že klauni můžou být pěkně děsiví.

Nejhorší filmy podle Kinga

Stephen King, mistr hororu, má na kontě hromadu skvělých knih, ale i filmových adaptací. Ne všechny se povedly. Mezi ty, které King otevřeně kritizuje, patří například "The Shining" Stanleyho Kubricka. Ačkoliv je film považován za kultovní klasiku, Kingovi se nelíbí odklon od knižní předlohy a chladné ztvárnění Jacka Torrance. Dalším trnem v oku je mu "The Lawnmower Man" z roku 1992, který s jeho povídkou sdílí jen jméno. King dokonce podal žalobu, aby jeho jméno bylo z filmu odstraněno. Mezi další filmy, které King nemusí, patří "Maximum Overdrive", "Graveyard Shift" a "Dreamcatcher".

Seriály podle Stephena Kinga

Stephen King je mistrem hororu a jeho knihy se staly základem pro nespočet filmových a televizních adaptací. Mezi seriály, které se inspirovaly jeho dílem, patří například "Pod kupolí", napínavý thriller o městečku odříznutém od světa záhadnou kupolí, "Mr. Mercedes", detektivní série o vyšetřování sériového vraha, nebo "Castle Rock", mysteriózní antologie odehrávající se v Kingově fiktivním městě Castle Rock. Tyto seriály se s různou mírou věrnosti drží Kingových předloh, ale vždy si zachovávají jeho charakteristickou atmosféru plnou napětí, hrůzy a psychologického ponoru do lidské duše.

Budoucí projekty podle Kinga

Stephen King, mistr hororu, má vždycky plné ruce práce. I když nedávno vydal novou knihu, už teď se šušká o dalších projektech. Fanoušci se můžou těšit na filmové adaptace jeho děl. Na stříbrné plátno by se měl podívat román "Holčička, která měla ráda Toma Gordona" a také "Později". King ale nezapomíná ani na seriálové fanoušky. Pro streamovací platformu Netflix připravuje seriálovou adaptaci "Příběhu Lisey" s Julianne Moore v hlavní roli. A co dalšího se chystá? To zatím zůstává tajemstvím. Jedno je ale jisté, King nás nepřestane děsit svými příběhy.