Skákej jako ďábel! Plošinovky, které tě dostanou

Plošinovky

Co jsou plošinovky?

Plošinovky, neboli hry s plošinkami, jsou žánrem videoher, kde hráči ovládají postavu, která se pohybuje po plošinách v různých úrovních. Hráči musí přeskakovat propasti, překonávat překážky a bojovat s nepřáteli, aby se dostali na konec úrovně. Plošinovky jsou známé svým důrazem na přesné ovládání a načasování, a často vyžadují od hráčů rychlé reflexy a strategické myšlení. Mezi nejznámější plošinovky patří série Super Mario Bros., Donkey Kong Country a Sonic the Hedgehog. Tyto hry se staly ikonami herního průmyslu a inspirovaly nespočet dalších titulů. Plošinovky si i dnes zachovávají svou popularitu a nabízejí zábavu pro hráče všech věkových kategorií a herních dovedností.

Historie žánru

Kořeny žánru sahají až do starověkého Řecka, kde se vyprávěly příběhy o hrdinech bojujících s mytologickými bytostmi. V průběhu staletí se žánr vyvíjel a obohacoval o nové prvky. Středověk přinesl rytířské romance a legendy o dracích, zatímco renesance se zaměřila na alegorické příběhy s fantastickými motivy. V 18. století se zrodil gotický román, který do žánru vnesl prvky hrůzy a napětí. 19. století pak patřilo autorům jako Mary Shelleyová s románem Frankenstein nebo Edgar Allan Poe se svými temnými povídkami.

Charakteristické prvky

Patří sem například výrazné obočí, plné rty a ostře řezané lícní kosti. Tyto rysy jsou často spojovány s krásou a přitažlivostí a v průběhu historie se staly inspirací pro umělce, fotografy i módní návrháře. Je zajímavé, že tyto charakteristické prvky obličeje mohou být zdůrazněny pomocí make-upu, čímž se ještě více zvýrazní jejich přirozená krása.

Oblíbené herní série

Některé herní série se prostě zapíší do srdcí hráčů a stanou se legendami. Mezi stálice patří série Grand Theft Auto, která uchvátila miliony hráčů po celém světě svým otevřeným světem a kontroverzní tematikou. Fanoušci strategických her nedají dopustit na sérii Civilization, která jim umožňuje prožít tisíciletí lidské historie. Pro milovníky fantasy je tu pak série The Elder Scrolls, která je známá svými rozsáhlými světy a spoustou možností, jak prožít svůj virtuální život. A nesmíme zapomenout ani na série jako Mario, Pokémon nebo The Legend of Zelda, které baví hráče už několik generací.

Plošinovky v dnešní době

Žánr plošinovek rozhodně není mrtvý, i když zažil zlatou éru v 80. a 90. letech. Moderní plošinovky se snaží zaujmout inovativními herními mechanikami, poutavým příběhem a stylovou grafikou. Objevují se nezávislé hry s pixel artem, ale i AAA tituly s dechberoucí grafikou. Mezi oblíbené herní série patří Super Mario, Rayman nebo Donkey Kong. Plošinovky si stále drží své místo v srdcích hráčů a lákají nové generace.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: hry

Autor: MarcelVrabec

Tagy: plošinovky | hry s plošinami