Pohřebné 2023: Na co máte nárok a jak o příspěvek požádat
- Co je pohřebné a kdo má nárok
- Aktuální výše pohřebného pro rok 2023
- Kde a jak požádat o pohřebné
- Potřebné doklady k vyřízení pohřebného
- Lhůta pro podání žádosti o pohřebné
- Podmínky nároku na pohřebné v ČR
- Vyplacení pohřebného na účet či poštou
- Nejčastější důvody zamítnutí žádosti o pohřebné
- Pohřebné pro nezaopatřené dítě
- Pohřebné při úmrtí v zahraničí
Co je pohřebné a kdo má nárok
Když nás zasáhne ztráta blízkého člověka, musíme kromě smutku řešit i praktické záležitosti. Stát nabízí příspěvek 5 000 Kč na pohřeb, což aspoň trochu pomůže s náklady, které dnes často šplhají do desetitisíců.
Není to bohužel pro každého - příspěvek dostanete jen když vypravíte pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči takového dítěte. Co to vlastně znamená nezaopatřené? Je to třeba student do 26 let, nebo někdo, kdo kvůli nemoci nemůže pracovat. Taky musí mít zemřelý v době úmrtí trvalý pobyt v Česku.
Nezaspěte to! Na podání žádosti máte rok od pohřbu, pak už je pozdě. Zajděte na Úřad práce v místě vašeho bydliště a vezměte s sebou fakturu za pohřeb a dokumenty o úmrtí. U studentů nezapomeňte potvrzení o studiu.
Peníze vám pošlou na účet nebo složenkou měsíc po schválení žádosti. Speciální pravidla platí pro mrtvě narozené děti - tam stačí, když má maminka trvalý pobyt v ČR.
Úřad má měsíc na rozhodnutí, někdy i déle, když je to složitější případ. Kdyby vám žádost zamítli, můžete se do 15 dnů odvolat. Je to sice jen pět tisíc, ale v těžké životní situaci se hodí každá koruna.
Myslete na to, že do zahraničí vám pohřebné nepošlou. A když zemřelý neměl trvalý pobyt v Česku, nedostanete nic - až na tu výjimku s mrtvě narozenými dětmi.
Aktuální výše pohřebného pro rok 2023
Když nás zasáhne ztráta blízkého člověka, poslední věc, na kterou máme myšlenky, je papírování. Přesto je dobré vědět, že stát nabízí alespoň symbolickou pomoc ve formě jednorázového příspěvku 5 000 Kč.
Víte, že o tuhle podporu můžete požádat bez ohledu na to, kolik vyděláváte? Na příjmu vaší rodiny vůbec nezáleží. Jediné, co musíte splnit, je zařídit pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte, který měl v ČR trvalý pobyt.
Zařizování není nijak složité. Stačí zajít na Úřad práce s vyplněným formulářem, který najdete i online. Budete potřebovat fakturu na vaše jméno, úmrtní list a doklad o bydlišti zesnulého. U nezaopatřeného dítěte nezapomeňte přinést třeba potvrzení o studiu.
Nemusíte se bát dlouhého čekání - peníze by vám měly přijít do měsíce, ať už na účet nebo poštou. A dobrá zpráva je, že z téhle částky nemusíte platit daně a nijak neovlivní vaše další sociální dávky.
Je pravda, že v době, kdy běžný pohřeb stojí i 50 tisíc, není pět tisíc žádné terno. Ať už zvolíte klasický pohřeb do země nebo kremaci, náklady jsou podobné - rakev, květiny, parte, pronájem síně, hudba... Přesto může tahle částka aspoň trochu pomoct v těžké životní situaci.
Pamatujte, že o příspěvek můžete požádat do roka od pohřbu. I když pohřeb zařizuje víc příbuzných, peníze dostane jen jeden - ten, kdo si o ně řekne první.
Kde a jak požádat o pohřebné
Zařizování pohřebného v těžkých chvílích
Když nás zasáhne ztráta blízkého člověka, poslední věc, na kterou máme myšlenky, je papírování. Bohužel i v takto těžkém období je potřeba zařídit spoustu věcí. Pohřebné ve výši 5 000 Kč může alespoň trochu pomoci se zvládnutím nákladů.
Nejdůležitější je vědět, že na podání žádosti máte celý rok od pohřbu. To vám dává prostor nejdřív se vyrovnat s první vlnou smutku. Na úřad práce v místě vašeho bydliště pak přinesete fakturu za pohřeb s rozpisem služeb, doklad o zaplacení a úmrtní list. Bez těchto dokumentů to prostě nepůjde.
Možná vás překvapí, že pohřebné není pro každého - dostanete ho pouze v případě, že jste vypravili pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. Na vaši finanční situaci se nikdo ptát nebude, rozhodující je splnění těchto podmínek a váš trvalý pobyt v České republice.
Co byste ještě měli mít po ruce? Určitě občanku a pokud se týká nezaopatřeného dítěte nad 15 let, tak i potvrzení o studiu. Do měsíce by mělo přijít rozhodnutí - peníze vám pak pošlou na účet nebo složenkou.
Kdyby vám náhodou žádost zamítli, nebojte se ozvat. Na odvolání máte 15 dní a podáváte ho přes stejnou pobočku úřadu práce. Nezapomeňte, že když o pohřebné požádá víc lidí najednou, dostane ho jen ten první.
Celý proces může být ve vypjaté situaci náročný, ale pracovníci úřadu práce jsou zvyklí pomoct s vyplněním všech lejster. Stačí přijít s připravenými dokumenty a společně to zvládnete.
Potřebné doklady k vyřízení pohřebného
Vyřizování pohřebného v těžkých chvílích - co budete potřebovat
Ztráta blízkého člověka je sama o sobě nesmírně náročná, a když k tomu přidáte vyřizování všech formalit, může se to zdát jako nepřekonatelný úkol. Pojďme si společně projít, co všechno budete potřebovat pro získání pohřebného, které v současnosti činí 5000 Kč.
Základem je správně vyplněná žádost, kterou získáte na úřadu práce nebo si ji můžete v klidu stáhnout doma na počítači z webu ministerstva. K ní přiložíte fakturu za pohřeb - a pozor, musí být vystavená přímo na vaše jméno a obsahovat podrobný rozpis všech položek.
Určitě si také připravte úmrtní list od matriky. Pokud jde o tu nejtěžší situaci - úmrtí miminka před narozením - budete místo něj potřebovat zvláštní doklad o narození mrtvého dítěte.
Nezapomeňte na svůj občanský průkaz nebo pas. Nejste-li občanem ČR? Nevadí, stačí doložit povolení k pobytu. Nemůžete všechno vyřídit osobně? I s tím se dá pomoct - stačí někomu důvěryhodnému dát úředně ověřenou plnou moc.
Mějte na paměti, že úřad potřebuje vidět originály nebo ověřené kopie dokumentů - obyčejné kopie bohužel nestačí. A ještě jedna důležitá věc - na podání žádosti máte rok od pohřbu. I když je to dlouhá doba, neodkládejte to - člověk nikdy neví, co život přinese.
Pamatujte, že na úřadech pracují také lidé, kteří chápou vaši situaci. Nebojte se zeptat, když si nebudete něčím jistí. Vždyť jsme všichni jen lidé a každý z nás si podobnou situací může jednou projít.
Lhůta pro podání žádosti o pohřebné
Když nás zasáhne ztráta blízkého člověka, je těžké myslet na úřední záležitosti. Přesto je dobré vědět, že máme přesně rok od pohřbu na to požádat o pohřebné. Ne ode dne úmrtí, ale skutečně až od samotného pohřbu - to je důležitý rozdíl, který si málokdo uvědomí.
Těch 5 000 korun může pomoct s náklady, které při vypravení pohřbu vznikly. Bez proper dokladů to ale nepůjde - budete potřebovat faktury, úmrtní list a potvrzení, že jste pohřeb zařizovali právě vy.
Možná si říkáte, že rok je dlouhá doba. Jenže když se člověk vyrovnává se ztrátou, čas letí jako voda. Kolikrát se stane, že se někdo vzpamatuje až když už je pozdě. Proto je fajn požádat o pohřebné co nejdřív, dokud máte všechny papíry pohromadě.
Na úřad práce už nemusíte osobně - v dnešní době můžete poslat žádost i přes datovku nebo s elektronickým podpisem. Hlavně si dejte pozor, když jste na pohřeb skládali peníze ve více lidech. O příspěvek může požádat jen jeden z vás, takže se musíte domluvit kdo to bude.
Lhůta jednoho roku je neúprosná - úřad ji nemůže prodloužit, ani kdybyste měli sebelepší důvod. Proto si radši někam napište datum nebo poproste příbuzné, ať vám to připomenou. Na úřadu práce vám rádi poradí s vyplněním všech papírů, stačí se zeptat.
Vím, že v době truchlení je těžké myslet na úřední šiml. Ale bylo by škoda přijít o peníze jen proto, že jsme propásli termín. Však každá koruna se v takové situaci hodí.
Podmínky nároku na pohřebné v ČR
Ztráta blízkého člověka je nesmírně těžká, a ještě k tomu přidané starosti s vyřizováním pohřbu nikomu na klidu nepřidají. Pojďme si proto projít, jak je to s pohřebným v roce 2023, ať víte, na co máte nárok.
Stát přispívá jednorázovou částkou 5000 Kč, ale pozor - není to automatické pro každého. Týká se to pouze případů, kdy odešel rodič nezaopatřeného dítěte nebo samotné nezaopatřené dítě. A co to vlastně znamená nezaopatřené? Je to jednoduché - buď chodí do školy, nebo studuje (maximálně do 26 let), případně nemůže pracovat kvůli zdravotním potížím.
Nejdůležitější je nezapomenout na roční lhůtu - když ji prošvihnete, nárok na příspěvek bohužel propadá. Papírování sice není málo, ale není to nic, co byste nezvládli. Potřebujete fakturu od pohřební služby, úmrtní list a doklad o bydlišti zesnulého. Všechno to nesete na Úřad práce, kde vám s vyplněním formulářů rádi pomohou.
Možná vás napadne - proč jen 5000 Kč, když běžný pohřeb stojí mezi 20 až 30 tisíci? Je to pravda, částka zdaleka nepokryje všechny náklady, ale aspoň trochu pomůže v těžké situaci. Peníze dostanete nejpozději do konce měsíce následujícího po podání žádosti - buď na účet, nebo v hotovosti, jak vám lépe vyhovuje.
A ještě jedna důležitá věc - na pohřebné máte nárok i v případě, že váš blízký byl občanem jiné země EU, pokud měl u nás trvalý pobyt. Příjem rodiny se nezkoumá, takže nehraje roli, kolik vyděláváte.
Vím, že v době ztráty blízkého je těžké myslet na úřední záležitosti. Proto si dejte na čas, ale nezapomeňte na roční lhůtu pro podání žádosti. Úředníci jsou v těchto situacích obvykle velmi vstřícní a se vším vám poradí.
Pohřebné je jednorázová dávka ve výši 5000 Kč, která přísluší osobě, jež vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte
Doubravka Malíková
Vyplacení pohřebného na účet či poštou
Vyřízení pohřebného nemusí být složité, když víte, jak na to. Máte na výběr ze dvou hlavních způsobů výplaty těch 5000 korun - buď vám je pošlou rovnou na účet, nebo si je vyzvednete na poště.
Nejrychlejší cesta? Jednoznačně převod na bankovní účet. Stačí napsat číslo účtu do žádosti a je to. Jen pozor - účet musí být v českých korunách a musíte k němu mít přístup jako majitel nebo disponent. Peníze tam pak většinou dorazí během pár dnů po schválení.
Nemáte účet nebo radši chodíte pro peníze osobně? Žádný problém. Můžete si nechat poslat poštovní poukázku a vyzvednout si částku na poště. Jen počítejte s tím, že to bude trvat o něco déle - klidně i dva týdny navíc.
Ta pětitisícovka je jednorázová a v roce 2023 se její výše nezměnila. Hlavní je podat žádost do roka od pohřbu. Úřad práce vám za zpracování nic neúčtuje, ať už si vyberete jakýkoliv způsob výplaty.
Chcete to mít co nejrychleji za sebou? Dejte si záležet na papírování. Když dodáte všechny potřebné doklady najednou - fakturu za pohřeb i potvrzení o jeho vypravení - může být hotovo už za měsíc. Někdy to může trvat až dva měsíce, ale většinou to jde rychleji.
Kdybyste potřebovali změnit způsob výplaty, dejte to úřadu práce včas vědět. Můžete zajít osobně, poslat dopis nebo použít datovku. Nechcete přece, aby peníze putovaly někam, kde je nemůžete vybrat.
A když nemůžete pro peníze sami? Stačí někomu dát plnou moc s ověřeným podpisem a může je vyzvednout za vás. To platí jak pro převzetí na poště, tak pro zadání čísla účtu.
Nejčastější důvody zamítnutí žádosti o pohřebné
Každý z nás se někdy může ocitnout v situaci, kdy musí zařídit pohřeb blízkého člověka. Státní příspěvek 5000 Kč může v takové těžké chvíli alespoň trochu pomoci. Jenže cesta k jeho získání není vždycky růžová - na co si dát pozor?
Nejdůležitější je nepropásnout správný čas. Kolikrát se stane, že v tom všem smutku a zařizování člověk zapomene na papírování. Jenže tady je potřeba zbystřit - na podání žádosti máte přesně rok od pohřbu, ani o den víc. Pozdější podání znamená automatické zamítnutí, ať jsou okolnosti jakékoliv.
Další kámen úrazu? Často se stává, že o příspěvek žádá někdo, kdo pohřeb vlastně nezařizoval. I když jste třeba nejbližší příbuzný, pokud jste fakticky pohřeb neplatili vy, nemáte na příspěvek nárok. Úřad zajímá jen to, čí podpis je na faktuře.
A co teprve když někdo z rodiny žil v zahraničí? To už je teprve oříšek. Pohřebné dostanete jen tehdy, když měl zesnulý v době úmrtí trvalý pobyt v Česku, nebo když se pohřeb konal u nás.
Bez proper papírování to nepůjde - potřebujete fakturu s rozpisem služeb, doklad o zaplacení, úmrtní list a občanku. Všechno musí být v originále nebo úředně ověřené. Jasně, je to otrava, ale jinak to nejde. A pozor - když už někdo jiný pohřebné dostal, druhý pokus nevyjde.
Samostatnou kapitolou jsou pohřby v zahraničí. Všechny doklady musíte nechat přeložit a úředně ověřit. Paradoxně vás tohle papírování může stát víc než samotný příspěvek - někdy je lepší to rovnou vzdát.
Když se na nákladech složí víc lidí, může to být další problém. Úřad chce jasně vidět, kdo zaplatil kolik. Příspěvek dostane jen ten, kdo vytáhl z peněženky nejvíc.
Pohřebné pro nezaopatřené dítě
Když nás zasáhne ta nejtěžší rána - ztráta dítěte - je dobré vědět, že existuje alespoň základní finanční pomoc. Stát nabízí jednorázovou podporu 5 000 Kč na pokrytí části nákladů spojených s pohřbem. I když to možná není mnoho vzhledem k současným cenám, představuje to aspoň určitou úlevu v tak náročné životní situaci.
Pohřebné 2023 | Částka |
---|---|
Jednorázová dávka pohřebného | 5 000 Kč |
Nárok na pohřebné | Vypravitel pohřbu nezaopatřeného dítěte nebo rodič nezaopatřeného dítěte |
Lhůta pro podání žádosti | 1 rok od pohřbení |
Kde žádat | Úřad práce ČR |
Forma výplaty | Jednorázově na účet nebo poštovní poukázkou |
Peníze můžete získat, pokud jste byli rodičem nebo pěstounem nezaopatřeného dítěte. To znamená dítěte, které buď chodilo do školy, nebo studovalo (až do 26 let), případně se nemohlo připravovat na povolání kvůli zdravotním potížím.
Na úřad práce si vezměte všechny potřebné papíry - především úmrtní list, účtenky za pohřeb a potvrzení o tom, že dítě studovalo nebo bylo nezaopatřené. Nebojte se požádat o pomoc s vyřízením - úředníci jsou v těchto situacích obvykle velmi vstřícní a pomohou vám se vším potřebným.
Peníze dostanete buď na účet, nebo poštovní poukázkou, většinou měsíc po schválení žádosti. Nemusíte se bát, že by vám to nějak ovlivnilo další sociální dávky - tahle částka se do nich nezapočítává a nedaní se.
Je pravda, že dnešní pohřby stojí často přes 20 tisíc korun, takže pět tisíc možná nevypadá jako velká pomoc. Existují ale i další možnosti podpory - třeba sirotčí důchod nebo podpora od zaměstnavatele. Každá pomoc se v takové situaci počítá.
Pokud jste cizinci, budete potřebovat splnit ještě další podmínky, ale základní pravidlo je jasné - vy i dítě jste museli mít v ČR trvalý pobyt. O podporu můžete požádat do roka od pohřbu, tak na to při všem tom zařizování nezapomeňte.
Pohřebné při úmrtí v zahraničí
Když nám někdo blízký zemře v cizině, není to jen emotivně náročná situace, ale přináší to i spoustu papírování. Těch 5000 korun pohřebného dostaneme i při úmrtí v zahraničí, ale musíme si pohlídat pár věcí.
Znám případ paní Jany, která řešila úmrtí manžela v Rakousku. Byla z toho nejdřív úplně vedle - cizí země, cizí jazyk, a k tomu všemu ten smutek. Naštěstí se hned spojila s naší ambasádou ve Vídni, která jí hodně pomohla. Nejdůležitější bylo rychle získat úmrtní list, doklady o zaplacení pohřbu a nechat všechno přeložit do češtiny.
Hele, a víte, co je super? Do nákladů můžete započítat i převoz těla domů. Sice dostanete pořád jen těch pět tisíc, ale aspoň něco. Jen nezapomeňte, že o pohřebné musíte požádat do roka od pohřbu na nejbližším úřadu práce.
Celý proces je trochu složitější než při úmrtí u nás. Musíte mít všechny papíry přeložené a úředně ověřené. Někdy je potřeba i další ověření - říká se tomu apostila nebo superlegalizace, záleží na zemi, kde k úmrtí došlo.
Fakt dobrá rada je obrátit se na pohřební službu, která má zkušenosti se zahraničím. Jo, stojí to víc, ale ušetříte si spoustu stresu. Hlavně si schovejte všechny účtenky a faktury - bez nich vám pohřebné nedají.
A ještě jedna věc - měli-li vaši blízcí cestovní pojištění, určitě se ozvěte pojišťovně. Často proplácí náklady na převoz těla nebo i část pohřbu. A nebojte, tyhle peníze nemají vliv na nárok na pohřebné od státu.
Vím, že je to všechno hodně náročné, zvlášť když truchlíte. Proto neváhejte požádat o pomoc - ať už ambasádu, nebo zkušenou pohřební službu. V takových chvílích je každá pomocná ruka k nezaplacení.
Publikováno: 17. 04. 2025
Kategorie: Finance