Nejlepší české kriminálky: Drsná krása zločinu made in Czechoslovakia

Nejlepší České Kriminálky

Klasiky československé krimi

Československá kinematografie se může pochlubit celou řadou skvělých kriminálek, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků. Mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu série o panu Tauovi s nezapomenutelným Otto Šimánkem v hlavní roli. Jeho laskavý humor a originální detektivní metody si získaly srdce malých i velkých. Mezi další klasiky patří i filmy s majorem Zdeňkem Zemánkem, který se proslavil především rolí nekompromisního, ale spravedlivého kriminalisty. Jeho suchý humor a pronikavý pohled z něj udělaly legendu československé kriminálky. Vzpomeňme například na filmy jako Smrt stopařek nebo Na kolejích čeká vrah, které dodnes patří k tomu nejlepšímu, co česká kriminální tvorba nabízí. Nemůžeme zapomenout ani na legendární seriál Třicet případů majora Zemana, který mapuje 20 let práce příslušníka SNB a stal se nedílnou součástí české popkultury. Tyto filmy a seriály se vyznačují nejen poutavým dějem a napětím, ale také skvělými hereckými výkony a propracovanou atmosférou, která diváka vtáhne do děje a nepustí až do samého konce.

Příběhy z pera Čapka a Němce

Česká kriminální tvorba se může pochlubit silnou literární i filmovou tradicí. Mezi nejvýraznější postavy, které se nesmazatelně zapsaly do dějin žánru, patří bezesporu Karel Čapek a Božena Němcová. Ačkoliv je Čapek znám spíše svými sci-fi díly, jeho detektivní povídky s geniálním detektivem amatérem, doktorem Mráčkem, patří k tomu nejlepšímu, co česká kriminální literatura nabízí. Povídky jako "Vražda v ulici Lourcin" nebo "Případ s kradeným spisem" se vyznačují chytrým dějem, vtipnými dialogy a nezapomenutelnou atmosférou první republiky. Na poli filmu se pak nesmazatelně zapsala Božena Němcová, a to sice svým románem Babička. Ačkoliv se nejedná o klasickou detektivku, filmové adaptace často přidávají kriminální zápletky, které skvěle dokreslují drsnou realitu venkova 19. století. Příkladem může být legendární film "Babička" z roku 1971 od režiséra Antonína Moskalyka, kde se objevuje zápletka s krádeží. Tyto příběhy z pera Čapka a Němcové i nadále inspirují a dokazují, že česká kriminální tvorba má své pevné místo v srdcích diváků i čtenářů.

Kultovní detektivní seriály

Česká kinematografie a televize mají v oblasti krimi žánru bohatou historii a silnou pozici. Od legendárních seriálů jako Třicet případů majora Zemana, přes kultovní Hříšní lidé města pražského až po modernější počiny jako Kriminálka Anděl či Případy 1. oddělení, čeští tvůrci opakovaně dokázali, že napětí, tajemství a detektivní zápletky jim nejsou cizí. Kvalitní scénáře, poutavé příběhy a skvělé herecké výkony jsou zárukou, že se české kriminálky těší velké oblibě u diváků napříč generacemi. Vedle seriálové tvorby se daří i celovečerním filmům s kriminální zápletkou. Stačí zmínit snímky jako Kajínek, Masaryk nebo Pouta, které sklidily úspěch u kritiky i diváků a potvrdily, že české krimi má stále co nabídnout.

Současná česká krimi scéna

Česká krimi scéna zažívá v posledních letech nebývalý rozkvět. Diváci si zamilovali napínavé příběhy z prostředí, které dobře znají, a tak není divu, že se na obrazovkách i v kinech objevuje čím dál více kvalitních kriminálních počinů. Mezi ty nejlepší české kriminálky z poslední doby patří bezesporu seriály jako Polda, Rapl nebo Případy 1. oddělení. Tyto seriály se vyznačují propracovanými scénáři, realistickým zobrazením policejní práce a skvělými hereckými výkony. V oblasti filmu se pak diváci mohou těšit na snímky jako Hastrman, Po čem muži touží nebo Jan Palach, které dokazují, že i v žánru krimi umí čeští filmaři zaujmout a pobavit. Nejlepší české kriminální filmy a seriály se tak stávají nedílnou součástí tuzemské kulturní scény a lákají k obrazovkám stále více diváků.

Temné stránky Prahy a Ostravy

Praha a Ostrava, dvě největší metropolitní oblasti České republiky, se staly častým dějištěm nejlepších českých kriminálek a filmů. Není divu, že se tvůrci rádi inspirují prostředím, které nabízí kontrast mezi rušným životem a skrytými stíny. Praha, s majestátním hradem a malebnými uličkami, skrývá i temná zákoutí a příběhy z podsvětí. Právě zde se odehrávají případy detektiva Marolda z kultovní série Hříšní lidé města pražského nebo vyšetřování mordů v seriálu Kriminálka Anděl. Ostrava, drsnější a industriálnější, zase poskytuje syrové a realistické prostředí pro kriminální dramata. Seriál Rapl s charismatickým detektivem Kunešem v podání Hynka Čermáka ukázal odvrácenou tvář Ostravska s propojením organizovaného zločinu a korupce. Podobně i film Kajínek využil syrovost ostravského prostředí k vykreslení příběhu jednoho z nejznámějších českých vězňů. Ať už se jedná o Prahu nebo Ostravu, obě města se stala nedílnou součástí atmosféry a příběhu nejlepších českých kriminálek a filmů, které diváky baví a zároveň nutí k zamyšlení nad temnými stránkami společnosti.

Nejlepší české kriminálky? To je jako hledat jehlu v kupce sena, ale když už na tu jehlu narazíte, píchne vás přímo do srdce a nepustí.

Zdena Procházková

Psychologické thrillery z Čech

Česká kinematografie se může pochlubit silnou tradicí v žánru krimi a thrilleru. Vedle detektivek s charismatickými vyšetřovateli, jako je major Zeman nebo Hříšní lidé města pražského, se v české tvorbě objevují i psychologické thrillery, které se zaměřují na temné stránky lidské duše a napětí buduje spíše skrze atmosféru a psychologii postav.

Mezi nejlepší české kriminálky s prvky psychologického thrilleru patří bezesporu Spalovač mrtvol Juraje Herze, mrazivý příběh muže, který se pomalu propadá do šílenství. Za zmínku stojí i film Hra se šibenicí, který se odehrává v klaustrofobním prostředí divadla a sleduje vyšetřování vraždy mladé herečky. Z novějších filmů pak diváky zaujal snímek Pouta, psychologické drama z prostředí StB, které se zaměřuje na manipulaci a paranoia. Tyto filmy dokazují, že i v českém prostředí vznikají kvalitní a napínavé thrillery, které dokáží diváka vtáhnout do děje a donutit ho přemýšlet ještě dlouho po skončení projekce.

Skutečné zločiny a jejich filmová zpracování

Česká kinematografie a televizní tvorba se mohou pochlubit bohatou historií kriminálních děl, která se s oblibou inspirují skutečnými zločiny. Tyto příběhy, často šokující a nepochopitelné, fascinují diváky i tvůrce. Mezi nejznámější případy patří bezesporu kauza spartakiádního vraha Jiřího Straky, jež inspirovala film Vražda po česku. Dalším silným tématem je případ bestiálního zločinu manželů Stodolových, který se stal námětem pro film Sametoví vrazi. Tyto snímky se nesnaží pouze o prvoplánovou rekonstrukci událostí, ale spíše o hlubší sondu do psychologie zločinců a motivů jejich činů. Diváci tak dostávají možnost nahlédnout do temných zákoutí lidské duše a konfrontovat se s otázkami viny, trestu a spravedlnosti.

Název filmu Režisér Rok vydání
Spalovač mrtvol Juraj Herz 1968
Hra se smrtí Dušan Klein 1988
Kajínek Petr Jákl 2010

Nejlepší čeští krimi režiséři

Česká kinematografie se může pochlubit bohatou tradicí kriminálních filmů a seriálů. Mezi těmi nejlepšími najdeme díla režisérů, kteří se tomuto žánru věnovali s mistrovským umem. Jedním z nejvýznamnějších je bezpochyby Jiří Sequens, autor legendárních kriminálek jako Hříšní lidé města pražského nebo Třicet případů majora Zemana. Jeho filmy a seriály se vyznačují napínavým dějem, skvělou prací s atmosférou a nezapomenutelnými postavami. Dalším z velikánů české krimi režie je Antonín Moskalyk, který se proslavil filmy jako Případ mrtvého muže nebo Smrt stopařek. Jeho díla se vyznačují syrovým realismem, psychologickou hloubkou a důrazem na detail. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na Juraje Herze a jeho kultovní filmy Spalovač mrtvol a Morgiana. Jeho tvorba se vyznačuje originální poetikou, černým humorem a nezaměnitelnou atmosférou. Tito režiséři svými díly pomohli utvářet tvář české kriminální kinematografie a jejich filmy a seriály dodnes patří k tomu nejlepšímu, co tento žánr nabízí.

Herecké legendy českých kriminálek

České kriminálky by nebyly tím, čím jsou, bez hereckých legend, které jim vdechly život. Vzpomeňme na mistra napětí Radovana Lukavského, jehož role majora Zemana v seriálu Třicet případů majora Zemana se stala ikonickou. Lukavský dokázal ztvárnit charismatického kriminalistu s neomylnou intuicí a zároveň s lidskou tváří. Jeho charisma a herecký um dodaly seriálu na věrohodnosti a napětí. Neméně výraznou postavou byl i Jan Tříska, který se v Případu pro začínajícího kata představil jako svérázný detektiv. Jeho nekonvenční metody a ironický humor z něj udělaly nezapomenutelnou postavu české kriminální historie. A co teprve Rudolf Hrušínský v roli komisaře Ledviny v Hříšných lidech města pražského? Jeho charismatický výkon a nezaměnitelný hlas dodaly seriálu na šarmu a eleganci. Tito herci a mnozí další se nesmazatelně zapsali do srdcí diváků a pomohli vytvořit zlatý fond českých kriminálek.

Kam se vydat za další krimi zábavou

A co takhle si dát další porci napětí z českých luhů a hájů? Možností je spousta! Pokud vás baví sledovat detektivy v akci na televizní obrazovce, určitě si nenechte ujít legendární seriál Major Zeman: 30 případů majora Zemana. Pro milovníky modernějších kousků doporučujeme Případy 1. oddělení, které vás vtáhnou do realistického prostředí pražské kriminálky. A pokud dáváte přednost filmovému zážitku, sáhněte po Šíleně smutné princezně. Nejde sice o klasickou detektivku, ale napětí a humor v tomto snímku rozhodně nechybí.

Publikováno: 12. 11. 2024

Tagy: nejlepší české kriminálky