Hudba: Světová hitparáda 2022: Které songy kralovaly světu?

Světová Hitparáda 2022

Největší hity roku 2022

Uplynulý rok byl na hudební scéně opět pestrý a plný chytlavých melodií. Mezi největší hity roku 2022 se bezpochyby zařadily skladby jako "As It Was" od Harryho Stylese, která kralovala hitparádám po celém světě. Svou chytlavou melodií a tanečním rytmem si získala miliony fanoušků. Dalším hudebním fenoménem se stal singl "Heat Waves" od Glass Animals, který se udržel v žebříčcích neuvěřitelných 91 týdnů. Česká hudební scéna se mohla pochlubit úspěchem kapely Kryštof a jejich písní "Hvězdáři", která se stala jednou z nejhranějších skladeb v rádiích.

Vláda streamovacích služeb

Žijeme ve zlaté éře streamovacích služeb. Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video – výběr je ohromující a konkurence nikdy nebyla ostřejší. S rostoucím počtem platforem a rostoucí kvalitou obsahu se tradiční televize ocitá na vedlejší koleji. Proč utrácet za drahé kabelové balíčky, když si můžete vybrat přesně to, co chcete sledovat, a to kdykoli a kdekoli? Streamovací služby nám dávají kontrolu do vlastních rukou a otevírají dveře do světa nekonečné zábavy. Otázkou ale zůstává, jak dlouho tato zlatá éra potrvá. S rostoucí konkurencí rostou i ceny a ne každý si může dovolit platit za pět různých platforem.

Po letech kralování hip-hopu a elektronické hudby se na scénu vrací pop a R&B. Tyto žánry, které dominovaly hitparádám v 90. letech a na začátku milénia, zažívají v posledních letech velký comeback.

Důkazem je rostoucí popularita mladých umělců jako je The Weeknd, Dua Lipa, Billie Eilish nebo Lizzo, kteří kombinují chytlavé melodie s moderní produkcí. Jejich hudba oslovuje široké publikum a dokazuje, že pop a R&B mají stále co nabídnout.

Návrat těchto žánrů je patrný i v tvorbě zavedených hvězd. Například Beyoncé a Justin Timberlake se ve své hudbě stále více inspirují prvky popu a R&B.

Latinskoamerická vlna

V 60. a 70. letech minulého století se světem prohnala vlna latinskoamerické hudby, která si podmanila publikum svou rytmickou energií a melodickým bohatstvím. Hudební styly jako salsa, bossa nova a cumbia se staly populárními po celém světě a ovlivnily mnoho dalších žánrů. Mezi nejznámější představitele latinskoamerické vlny patřili například Tito Puente, Sérgio Mendes, Celia Cruz a Buena Vista Social Club. Tato hudba se stala symbolem radosti, vášně a temperamentu Latinské Ameriky a dodnes si udržuje své věrné fanoušky po celém světě.

Česká stopa ve světě

Češi se neztratili ani ve světě a jejich vynálezy, objevy a umění rezonují napříč kontinenty. Vždyť kdo by neznal kontaktní čočky profesora Otty Wichterleho, jež navždy změnily život milionům lidí s očními vadami. A co teprve světoznámý román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, který si získal srdce čtenářů po celém světě svým humorem a satirou. Česká stopa je zkrátka patrná v mnoha oborech a my můžeme být právem hrdí na to, jaký přínos světu naši krajané přinášejí.

Hudební trendy roku 2022

Rok 2022 byl v hudbě pestrý a plný překvapení. Viděli jsme vzestup hyperpopu s jeho chytlavými melodiemi a futuristickým zvukem. Interprety jako Charli XCX a 100 gecs nás vtáhli do světa digitálního experimentu. Zároveň se do popředí dostala nostalgie po starších dekádách. Indie rock zažil comeback s kapelami jako Wet Leg a Yard Act, které oživily zvuk 90. let. V rapu dominoval drill se surovou energií a temnými texty. Interpret Central Cee se stal jedním z nejvýraznějších hlasů tohoto subžánru.

Očekávání pro rok 2023

Rok 2023 s sebou přináší řadu očekávání v různých oblastech. V ekonomice se předpokládá mírné zpomalení růstu, inflace by se měla postupně stabilizovat. Na poli technologií se očekává další rozvoj umělé inteligence a jejího využití v praxi. V oblasti životního prostředí bude středem pozornosti boj s klimatickými změnami a hledání udržitelných řešení. Politická scéna bude pravděpodobně i nadále poznamenána napětím a nejistotou na mezinárodní úrovni.