Hudba: Projděte si legendární Pink Floyd skladby
- Astronomy Domine: Vesmírná Odysea
- See Emily Play: Psychedelický Singl
- Arnold Layne: Kontroverzní Průlom
- Money: Kritika Konzumu
- Wish You Were Here: Nostalgická Vzpomínka
- Another Brick in the Wall: Hymna Rebelů
- Comfortably Numb: Gitarové Sólo pro Věčnost
- Hey You: Volání po Spojení
- Time: Ubíhající Čas
- Echoes: Experimentální Mistrovské Dílo
- Shine On You Crazy Diamond: Hold S. Barrettovi
- Dogs: Kritika Mocenských Struktur
- High Hopes: Snění o Lepší Budoucnosti
Astronomy Domine: Vesmírná Odysea
„Astronomy Domine“ je mnohem víc než jen úvodní skladba debutového alba Pink Floyd „The Piper at the Gates of Dawn“ z roku 1967. Je to manifest vesmírného rocku, psychedelická odysea, která nás vystřelí do hlubin kosmu a zároveň do hlubin vlastního vědomí. Syd Barrett, tehdejší hlavní skladatel a frontman kapely, zde mistrně kombinuje vesmírné zvukové efekty s texty inspirovanými sci-fi literaturou a astronomií.
Už samotný název skladby, odkazující na latinskou modlitbu „Laudate Dominum, omnes gentes“, evokuje mystickou atmosféru a naznačuje Barrettovu fascinaci kosmem a jeho tajemstvími. „Astronomy Domine“ se stala pevnou součástí koncertního repertoáru Pink Floyd a dočkala se i několika coververzí od jiných interpretů. Její vliv na rozvoj psychedelického rocku a space rocku je nezpochybnitelný.
Mezi další ikonické skladby Pink Floyd s vesmírnou tematikou patří bezesporu „Space“ a „Eclipse“ z alba „The Dark Side of the Moon“ (1973), „Shine On You Crazy Diamond“ z alba „Wish You Were Here“ (1975) nebo „Learning to Fly“ z alba „A Momentary Lapse of Reason“ (1987). Každá z těchto skladeb nabízí unikátní sonický zážitek a otevírá další kapitolu v bohaté diskografii Pink Floyd, kapely, která dokázala propojit hudbu s vesmírem do jednoho fascinujícího celku.
See Emily Play: Psychedelický Singl
„See Emily Play“ je bezpochyby jedna z nejznámějších a nejikoničtějších skladeb raných Pink Floyd. Vydaná jako singl v červnu 1967, tato psychedelická hymna katapultovala kapelu do povědomí široké veřejnosti a stala se symbolem rozvíjející se psychedelické scény v Anglii.
Píseň, napsaná frontmanem kapely Sydem Barrettem, je snová a éterická, s hypnotickým zvukem varhan Farfisa a Barrettovým charakteristickým vokálem. Text je plný surrealistických obrazů a symbolů, které odrážejí Barrettovu fascinaci fantazií a psychedelickými zážitky.
„See Emily Play“ se stala okamžitým hitem a dosáhla šestého místa v britské hitparádě. Její úspěch pomohl Pink Floyd etablovat se jako přední sílu psychedelického rocku a otevřel jim dveře k nahrávání jejich debutového alba „The Piper at the Gates of Dawn“, které vyšlo o dva měsíce později.
Ačkoliv Barrettova psychická nestabilita vedla k jeho odchodu z kapely o dva roky později, „See Emily Play“ zůstává nadčasovou klasikou a důkazem jeho výjimečného talentu. Píseň se stala pevnou součástí koncertního repertoáru Pink Floyd a dodnes ji s nadšením přijímají fanoušci po celém světě.
Arnold Layne: Kontroverzní Průlom
"Arnold Layne" je první singl Pink Floyd, který kapelu katapultoval do povědomí veřejnosti v roce 1967. Píseň, napsaná tehdejším frontmanem Sydem Barrettem, vypráví příběh transvestitského studenta, který krade dámské oblečení ze šňůr na prádlo. Ačkoliv se text může zdát na první pohled nevinný, pro tehdejší dobu byl považován za kontroverzní a BBC píseň odmítla hrát. Ironií osudu se "Arnold Layne" stal hitem a dosáhl 20. příčky britské hitparády. Úspěch singlu otevřel Pink Floyd dveře do světa hudebního průmyslu a umožnil jim vydat debutové album "The Piper at the Gates of Dawn" ve stejném roce. "Arnold Layne" se stal nedílnou součástí koncertního repertoáru Pink Floyd a objevil se i na několika pozdějších kompilacích, včetně "Relics" a "Echoes: The Best of Pink Floyd". Píseň je dodnes považována za kultovní klasiku a připomíná ranou, experimentální a odvážnou tvář Pink Floyd.
Vlastnost | The Dark Side of the Moon (1973) | Wish You Were Here (1975) | The Wall (1979) |
---|---|---|---|
Délka | 43 minut | 44 minut | 81 minut (dvojalbum) |
Počet skladeb | 10 | 9 | 26 |
Nejznámější skladba | "Money" | "Wish You Were Here" | "Another Brick in the Wall, Part 2" |
Money: Kritika Konzumu
Peníze, peníze, peníze. Téma, které Pink Floyd ve své hudbě opakovaně zkoumali a kritizovali. Už od raných skladeb jako "Money" z legendárního alba "The Dark Side of the Moon" kapela nekompromisně ukazovala prstem na temnou stránku konzumního způsobu života. Text písně s ikonickým zvukem pokladny je stále aktuální a nutí k zamyšlení nad tím, jak moc jsme se stali otroky peněz a materiálních statků.
Pink Floyd se ale nespokojili jen s kritikou. V pozdějších albech jako "Animals" a "The Wall" rozvíjí téma odcizení a izolace, které s sebou přináší honba za bohatstvím a mocí. Například píseň "Dogs" metaforicky popisuje bezohledné jedince, kteří se pro dosažení vrcholu neštítí ničeho.
A nesmíme zapomenout ani na "The Final Cut", album silně ovlivněné Waterovou deziluzí z tehdejší politické situace. Zde Pink Floyd kritizují konzumní společnost, která zapomíná na skutečné hodnoty a nechává se ovládat chamtivými jedinci.
Wish You Were Here: Nostalgická Vzpomínka
Album "Wish You Were Here" z roku 1975 je mistrovským dílem Pink Floyd, které se dotýká témat nepřítomnosti, odcizení a kritiky hudebního průmyslu. Album je poctou Sydu Barrettovi, bývalému členovi kapely, který se potýkal s duševními problémy. Jeho odkaz je zřejmý v celém albu, zejména v písni "Shine On You Crazy Diamond", epické skladbě rozdělené do devíti částí, která otevírá a uzavírá album.
Texty písní jsou plné nostalgie a smutku, ale zároveň i naděje. "Wish You Were Here" je ikonická skladba, která se stala hymnou pro všechny, kteří se cítí osamělí a ztracení. Album je také známé pro své experimentální zvukové krajiny a použití netradičních nástrojů, jako je například skleněná harmonika.
"Wish You Were Here" je považováno za jedno z nejlepších alb Pink Floyd a patří mezi nejprodávanější alba všech dob. Jeho nadčasové poselství a hudební genialita oslovují posluchače i po desetiletích od jeho vydání. Mezi další známé skladby na albu patří "Welcome to the Machine" a "Have a Cigar", které kritizují chamtivost a neupřímnost hudebního průmyslu.
Another Brick in the Wall: Hymna Rebelů
“Another Brick in the Wall” není jen tak ledajaká skladba v diskografii Pink Floyd. Je to hymna, vzpoura proti systémům, které nás dusí a omezují. Rozdělená do tří částí, prostupuje albem "The Wall" (1979) jako červená nit a stává se jeho ústředním motivem. První část je plíživá, zlověstná, druhá exploduje hněvem a frustrací. A ta třetí? Ta je chladná, rezignovaná, ale s hořkosladkým nádechem vzdoru.
Text písně, který napsal Roger Waters, je silně kritický vůči tehdejšímu britskému vzdělávacímu systému. Ten vnímal jako represivní a deformující mladé mysli. Píseň se stala symbolem revolty proti autoritám a konformitě a její poselství rezonuje dodnes. Zajímavostí je, že singl "Another Brick in the Wall, Part 2" byl v několika zemích, včetně Jihoafrické republiky, zakázán. Důvod? Píseň se stala hymnou protestujících studentů proti apartheidu.
„Another Brick in the Wall“ je ale také hudebním skvostem. Spojuje v sobě prvky progresivního rocku, rockové opery a punkové syrovosti. Dětský sbor, kytarové riffy Davida Gilmoura a Watersův chraplavý vokál vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Píseň se stala jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších v historii Pink Floyd a dodnes patří k vrcholům jejich koncertů.
Comfortably Numb: Gitarové Sólo pro Věčnost
„Comfortably Numb“ se stala pevnou součástí koncertního repertoáru Pink Floyd a později i sólových vystoupení Davida Gilmoura. Píseň je známá svými dvěma kytarovými sóly, která jsou považována za jedny z nejlepších v historii rockové hudby. První sólo, melodické a melancholické, je v kontrastu s druhým, agresivnějším a plným energie. Obě sóla demonstrují Gilmourovu virtuozitu a jeho schopnost vyjádřit širokou škálu emocí prostřednictvím kytary.
Píseň „Comfortably Numb“ je součástí rockové opery „The Wall“ z roku 1979, která se zabývá tématy izolace, šílenství a zneužívání moci. Album „The Wall“ se stalo jedním z nejprodávanějších alb všech dob a jeho popularita přetrvává dodnes. Mezi další známé skladby z alba patří „Another Brick in the Wall, Part 2“, „Hey You“ a „Run Like Hell“.
Pink Floyd, legendární britská rocková kapela, se proslavila svými progresivními a psychedelickými skladbami, konceptuálními alby a extravagantními koncertními show. Mezi jejich nejznámější alba patří „The Dark Side of the Moon“ (1973), „Wish You Were Here“ (1975), „Animals“ (1977) a „The Division Bell“ (1994).
Hey You: Volání po Spojení
“Hey You” je srdcervoucí balada z rockové opery Pink Floyd “The Wall” z roku 1979. Píseň, kterou napsal Roger Waters, je plná touhy po spojení a strachu z izolace. Hlavní hrdina Pink, uvězněný ve zdi vlastního stvoření, zoufale volá o pomoc, ale jeho snaha o kontakt je marná.
“Hey You” je skvělým příkladem hudební a textové hloubky Pink Floyd. Jemné akustické kytary, melancholické klávesy a Watersův procítěný vokál vytvářejí atmosféru beznaděje a smutku. Píseň plynule přechází do “Is There Anybody Out There?”, čímž dále zdůrazňuje Pinkovu izolaci a touhu po spojení.
“Hey You” je nedílnou součástí “The Wall”, alba, které se zabývá tématy odcizení, šílenství a zneužívání moci. Píseň je svědectvím o lidské potřebě spojení a o ničivých důsledcích izolace. V kontextu diskografie Pink Floyd je “Hey You” mistrovským dílem, které dokonale vystihuje jejich schopnost kombinovat hudební experimenty s hlubokými a nadčasovými tématy.
Seznam skladeb Pink Floyd, to je jako cesta časem. Od psychedelických experimentů raných let, přes monumentální rockové opery, až po intimní a melancholické balady. Každá píseň je jako kapitola v knize, která vypráví o životě, smrti, lásce, šílenství a naději.
Zdeněk Novák
Time: Ubíhající Čas
Pink Floyd, kapela, která dokázala zastavit čas. Nebo ho alespoň ve své hudbě neuvěřitelně zpomalit, natáhnout, rozebrat na atomy a zase složit. "Time", píseň z alba "The Dark Side of the Moon", je toho dokonalým příkladem. Tikání hodin, budíky zvonící jeden přes druhý, Gilmourův klidný, až hypnotický zpěv - to vše vytváří atmosféru neúprosně se valícího času, který nám protéká mezi prsty.
A není to jen "Time". Celá diskografie Pink Floyd je protkána tématem pomíjivosti, nostalgie a ztracené nevinnosti. Od raných psychedelických experimentů Syd Barretta po monumentální díla jako "Wish You Were Here" nebo "The Wall", Pink Floyd neustále zkoumali vztah člověka k času, k minulosti, přítomnosti i budoucnosti.
Ať už je to melancholická "Echoes" z alba "Meddle", epická "Shine On You Crazy Diamond" věnovaná Barrettovi, nebo temná "The Trial" z rockové opery "The Wall", Pink Floyd nám svými skladbami připomínají, že čas je vzácný a pomíjivý dar.
Echoes: Experimentální Mistrovské Dílo
Album Echoes: Experimentální Mistrovské Dílo od Pink Floyd, vydané v roce 1971, je důkazem jejich hudební inovace a experimentálního ducha. Toto album, které se skládá z delších skladeb, je spíše zvukovým zážitkem než sbírkou samostatných písní.
Titulní skladba "Echoes", která zabírá celou druhou stranu LP, je 23minutová epická cesta hudebními texturami, improvizacemi a psychedelickými zvuky. Od tajemného úvodu s plovoucími klávesami a ozvěnami kytary po vrcholnou instrumentální pasáž s hypnotickým saxofonem Davida Gilmoura, "Echoes" je mistrovským dílem progresivního rocku.
Mezi další pozoruhodné skladby na albu patří "One of These Days", instrumentální skladba s výraznou basovou linkou a děsivými zvukovými efekty, a "Fearless", která kombinuje akustické kytary s nahrávkami fotbalových fanoušků, čímž vytváří jedinečnou atmosféru. Echoes: Experimentální Mistrovské Dílo je klíčovým albem v diskografii Pink Floyd a představuje jejich schopnost posouvat hranice rockové hudby.
Shine On You Crazy Diamond: Hold S. Barrettovi
„Shine On You Crazy Diamond“, devítidílná suita z alba „Wish You Were Here“ z roku 1975, je mnohými považována za hudební poctu bývalému členovi Pink Floyd, Sydu Barrettovi. Skladba, rozdělena na dvě části na albu, otevírá a uzavírá album a je protkána tématy šílenství, ztráty a odcizení, které odrážejí Barrettovu psychickou spirálu dolů.
Texty, napsané Rogerem Watersem, přímo neodkazují na Barretta, ale evokují jeho nepřítomnost a vzpomínky na něj. Instrumentální pasáže, zejména saxofonový part Dicka Parryho, dodávají skladbě melancholický a snovy nádech.
„Shine On You Crazy Diamond“ je klíčovým dílem v diskografii Pink Floyd a představuje vrchol jejich experimentálního a progresivního rockového zvuku. Skladba se stala koncertní stálicí a její emocionální hloubka a hudební komplexnost nadále fascinují posluchače po celém světě.
Dogs: Kritika Mocenských Struktur
Pink Floyd, mistři hudební kritiky, se nebáli pustit ani do mocenských struktur. Album "Animals" z roku 1977 je toho jasným důkazem. Inspirováno Orwellovou "Farmou zvířat", album sarkasticky kritizuje rozdělení společnosti a zneužívání moci. "Dogs", jedna z nejdelších skladeb Pink Floyd, s délkou přes 17 minut, představuje bezohledné a mocichtivé jedince, kteří se neštítí šlapat po ostatních, aby dosáhli svých cílů. Text písně je plný hořkosti a deziluze, ale i varování před tím, kam až může touha po moci vést.
Motiv kritiky moci se táhne celou diskografií Pink Floyd. Již na albu "The Wall" z roku 1979 najdeme skladby jako "Another Brick in the Wall", které kritizují systém vzdělávání a slepou poslušnost. "The Final Cut" z roku 1983 se pak ostře vymezuje proti válce a nacionalismu. Pink Floyd tak svými skladbami neposkytovali jen hudební zážitek, ale i podněcovali k zamyšlení nad společností a světem kolem nás. Jejich hudba a texty rezonují s posluchači dodnes a připomínají nám, že boj za spravedlivější svět je stále aktuální.
High Hopes: Snění o Lepší Budoucnosti
Skladba "High Hopes" z alba "The Division Bell" je závěrečným majákem naděje v diskografii Pink Floyd. Text, který napsal David Gilmour, se noří do nostalgie a reflexe minulosti, ale zároveň se otevírá touze po lepším zítřku. Stejně jako řeka, která se vine krajinou, i život přináší zvraty a překážky. "High Hopes" nám připomíná, že i přes těžkosti bychom neměli ztrácet ze zřetele své sny a naději.
Seznam skladeb Pink Floyd je plný příběhů o lidské zkušenosti, od temných zákoutí mysli po hvězdné oblohy plné snů. "Wish You Were Here" vyjadřuje bolest z odloučení a ztráty, zatímco "Another Brick in the Wall" kritizuje systém a konformitu. Ať už se Pink Floyd dotýkají jakéhokoli tématu, dělají to s mistrovstvím a hloubkou, která rezonuje s posluchači napříč generacemi. "High Hopes" je tak jen jedním z mnoha příkladů, jak hudba Pink Floyd dokáže inspirovat a dodat sílu i v těžkých časech.
Publikováno: 19. 08. 2024
Kategorie: hudba