Hudba: Členové Škwor: Kdo je kdo v legendární kapele?

Členové Škwor

Současní členové Škwor

Kapelu Škwor v současnosti tvoří čtyři talentovaní hudebníci. Frontmanem a hlasem kapely je Petr Hrdlička, který je autorem většiny textů a také se podílí na skládání hudby. Jeho energické vystupování a charakteristický hlas jsou pro Škwor nezaměnitelné. Na kytaru hraje Leo Holan, který do kapely přišel v roce 2003. Jeho kytarové riffy a sóla dodávají hudbě Škworu říz a dynamiku. Basovou kytaru má na starosti Tomáš Kmec, jeden ze zakládajících členů. Bicí nástroje ovládá od roku 2016 Martin Vašek, který do Škworu přinesl novou energii a rytmiku. Společně tato čtveřice vytváří jedinečný zvuk, který si získal srdce tisíců fanoušků.

Petr Hrdlička: frontman a zpěvák

Petr Hrdlička je srdcem a duší kapely Škwor. Jako frontman a zpěvák vdechuje život textům, které se často dotýkají témat jako je smysl života, lidské vztahy a emoce. Jeho charakteristický hlas je nezaměnitelný a dodává skladbám Škworu jedinečnou atmosféru. Petr Hrdlička je ale také autorem hudby a textů, čímž se významně podílí na celkovém zvuku a sdělení kapely. Jeho talent a charisma z něj dělají nepřehlédnutelnou postavu české rockové scény a miláčka fanoušků.

Leo Holan: kytarista a vokalista

Leo Holan je kytaristou a vokalistou kapely Škwor už od jejího založení v roce 1998. Jeho charakteristický hlas a energické kytarové riffy se staly neodmyslitelnou součástí zvuku kapely. Leo se na tvorbě hudby Škwor podílí nejen jako instrumentalista, ale i autorsky, a to jak hudby, tak i textů. Jeho texty se často dotýkají témat jako jsou mezilidské vztahy, společnost nebo životní postoje.

Kromě kytary Leo ovládá i další nástroje, například baskytaru a klávesy. V minulosti působil i v jiných kapelách, ale Škwor se stal jeho domovskou formací, se kterou slaví největší úspěchy. Jeho charisma a energie na pódiu z něj dělají jednoho z nejoblíbenějších frontmanů na české rockové scéně. Fanoušci oceňují jeho bezprostřednost a kontakt s publikem, který je nedílnou součástí koncertů Škwor.

Tomáš Kmec: baskytarista

Tomáš Kmec je baskytarista rockové kapely Škwor, která vznikla v roce 1998. Do kapely vstoupil v roce 2000 a od té doby je nedílnou součástí jejího zvuku a koncertních vystoupení. Jeho hutná basa a energické pódiové projevy dodávají kapele Škwor nezaměnitelný drajv. Tomáš Kmec je známý svým precizním hudebním projevem a smyslem pro detail. Na pódiu je nepřehlédnutelný díky svému charismatu a energii, kterou vkládá do každého tónu. Kromě baskytary ovládá i další hudební nástroje a věnuje se také komponování. Jeho hudební talent a vášeň pro hudbu z něj dělají jednoho z nejuznávanějších baskytaristů na české rockové scéně.

Martin Pelc: bubeník

Martin Pelc je bubeník kapely Škwor. Do kapely vstoupil v roce 1998 a od té doby s ní nahrál všechna studiová alba. Jeho styl hry na bicí je charakteristický silným groovem a energičností, která je patrná i na koncertech. Pelc je známý svou precizností a technickou vyspělostí. Jeho bicí souprava je vždy perfektně naladěná a jeho hra je plná dynamiky a emocí. Kromě Škworu působí Martin Pelc i v dalších hudebních projektech.

Člen Nástroj Působení v kapele
Petr Hrdlička Zpěv od založení
Leo Holan Kytara od založení
Tomáš Rejzek Baskytara od roku 2000
Martin Pelc Bicí od roku 2017

Dřívější členové Škwor

Kapelou Škwor prošlo za dobu své existence několik talentovaných hudebníků, kteří se podíleli na jejich nezaměnitelném zvuku. Mezi dřívější členy patří například baskytarista Tomáš Kmec, který s kapelou nahrál první dvě alba "Škwor" a "Vyhlašuju boj". Jeho dynamická hra a energické pódiové vystoupení zanechaly v Škworu výraznou stopu. Dalším z nich byl kytarista Petr Hrdlička, který se ke kapele přidal v roce 2000 a podílel se na albu "Vyhlašuju boj". Jeho technická zručnost a cit pro melodii obohatily zvuk Škworu o další rozměr. Oba hudebníci se po svém odchodu ze Škworu dále věnují hudbě ať už sólově, nebo v jiných kapelách. I když už nejsou součástí Škworu, jejich přínos kapele je nepopiratelný a fanoušci na ně s úctou vzpomínají.

Odchod Františka Vadlejcha

František Vadlejch byl nepostradatelným členem kapely Škwor od samého začátku, tedy od roku 1998. Jeho baskytara a vokály dodávaly kapele nezaměnitelný zvuk a energii. Fanoušci ho milovali pro jeho charisma a energii, kterou na pódiu vyzařoval. S kapelou prožil nespočet koncertů, festivalů a nahrávání alb. Jeho odchod v roce 2022 byl pro kapelu i fanoušky velkým šokem.

Důvody jeho odchodu nebyly nikdy oficiálně potvrzeny, spekulovalo se o neshodách uvnitř kapely, ale i o osobních důvodech. Škwor se po jeho odchodu rozhodl pokračovat dál a na jeho místo nastoupil nový baskytarista. František Vadlejch se odmlčel a stáhl se z veřejného života. Jeho odkaz v kapele Škwor je ale nesmazatelný a fanoušci na něj stále s láskou vzpomínají.

Krátkodobí členové kapely

V průběhu let se kapelou Škwor prohnalo několik talentovaných hudebníků, kteří s nimi sdíleli pódium na kratší či delší dobu. Mezi nejvýraznější postavy patří bezesporu baskytarista Tomáš Kmec, který s kapelou odehrál několik koncertů během roku 2000. Jeho energie a hudební nadání zanechaly v kapele nesmazatelnou stopu. Dalším krátkodobým členem byl kytarista Martin "Maťák" Knor, který se ke Škworu přidal v roce 2003. Jeho kytarové riffy a sóla dodala kapele nový rozměr a obohatila jejich zvuk. I když jejich působení ve Škworu nebylo dlouhé, tito hudebníci zanechali v historii kapely nesmazatelnou stopu a přispěli k jejímu hudebnímu vývoji. Jejich talent a energie na pódiu si fanoušci dodnes pamatují a s láskou na ně vzpomínají.

Vliv změn na tvorbu

Členové Škwor, kapely s více než dvacetiletou historií na české rockové scéně, prošli za tu dobu řadou změn. Ty se samozřejmě promítly i do jejich tvorby. Zatímco na prvních albech dominovala syrovější podoba rocku s prvky punku, postupem času se Škwor otevírali novým vlivům. Experimenty s elektronikou, symfonickými prvky nebo tvrdšími kytarovými riffy obohatily jejich zvuk a dodaly mu na pestrosti.

Významnou roli v evoluci zvuku Škwor sehrály i personální změny. Odchod některých členů a příchod nových přinesl do kapely svěží vítr a nové nápady. Například kytarista Leo Holan, který do Škwor nastoupil v roce 2003, obohatil jejich hudbu o modernější kytarové postupy.

I přes všechny změny si Škwor dokázali zachovat svou tvář a osobitý styl. Jejich hudba je stále založena na silných melodiích, energických riffech a textech, které se dotýkají témat blízkých širokému publiku.

Sólové projekty členů

Mimo Škwor se členové kapely věnují i vlastním hudebním projektům, které jim umožňují rozvíjet své individuální umělecké vize.

Petr Hrdlička, frontman kapely, se kromě zpěvu ve Škwor věnuje i sólové dráze. Vydal již několik alb, na kterých představuje svůj osobitý hudební styl, kombinující rockové prvky s akustickými baladami. Jeho sólová tvorba je intimnější a osobnější než tvorba Škworu a dává mu prostor prozkoumávat různé hudební styly.

Kytarista Leo Holan je známý svým precizním a energickým stylem hry. Kromě Škwor působí i v dalších hudebních projektech, kde se věnuje různým žánrům, od rocku a metalu až po jazz a fusion. Jeho všestrannost a technická zručnost z něj činí vyhledávaného hudebníka.

Tomáš Kmec je duší kapely a autorem hudby k většině skladeb Škwor. Kromě své baskytarové hry se věnuje i komponování filmové a divadelní hudby. Jeho talent pro melodii a aranžmá se projevuje i v jeho sólových projektech, kde experimentuje s elektronikou a ambientními zvuky.

Bubeník Martin Pelc je motorem Škworu a jeho energická hra je nedílnou součástí zvuku kapely. Mimo Škwor působí i v dalších hudebních projektech, kde se věnuje různým žánrům, od rocku a popu až po jazz a fusion. Jeho precizní technika a cit pro rytmus z něj činí jednoho z nejlepších bubeníků na české hudební scéně.

Spolupráce s jinými umělci

Škwor se nebrání ani spolupráci s jinými umělci. Za dobu své existence si kapela připsala na konto hostování v písních jiných kapel, ale i naopak. Mezi nejvýraznější spolupráce patří například účast Petra Hrdličky v písni "Srdce z ledu" od kapely Harlej, hostování skupiny Arakain v písni "Zrcadla" z alba "V dobách blokády", nebo společné turné s kapelami Traktor a Walda Gang. Frontman kapely, Petr Hrdlička, se také objevil po boku Kamila Střihavky v rockové opeře "Excalibur". Tyto spolupráce svědčí o tom, že Škwor je kapelou otevřenou novým výzvám a ráda sdílí pódium s dalšími talentovanými hudebníky.

Budoucnost Škwor a členů

Škwor patří mezi stálice české rockové scény už přes 20 let. Co ale čeká kapelu a její členy v budoucnu? Frontman Petr Hrdlička se kromě Škworu věnuje i sólové dráze a dalším hudebním projektům. Jeho charakteristický hlas a energické vystupování jsou zárukou, že na pódiích bude k vidění ještě dlouho. Kytarista Leo Holan je duší kapely a autorem většiny hudby. Jeho kreativita a cit pro melodii jsou hnacím motorem Škworu. Basák Tomáš Kmec a bubeník Martin Pelc tvoří rytmickou sekci, která je pevná jako skála. Jejich sehranost a preciznost jsou základem pro mohutný zvuk Škworu.

I když se členové Škwor věnují i jiným projektům, kapela stále aktivně koncertuje a pracuje na nové hudbě. Vydání nového alba je vždycky událostí pro fanoušky a Škwor je známý tím, že si na kvalitě svých nahrávek dává záležet. Budoucnost Škworu je tedy nadějná. S věrnými fanoušky, silnou sestavou a chutí tvořit novou hudbu se zdá, že Škwor bude na české hudební scéně kralovat ještě dlouhá léta.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: Hudba

Autor: MarcelVrabec

Tagy: členové škwor | informace o členech kapely škwor