Členové Alkeholu: Kdo tvoří legendární kapelu?

Členové Alkehol

Současní členové

Kapela Alkehol, to je pojem! A za ta léta na scéně se sestava moc neměnila. To je známka kvality, že jo? Takže kdo vlastně tvoří tuhle legendární partu? Za mikrofonem, s baskytarou a s úsměvem na tváři, to je frontman kapely, Otou "Marťan" Martinek. Jeho energie je nakažlivá a jeho hlas prostě k Alkeholu neodmyslitelně patří. Na kytaru to umí rozpálit Josef "Šíma" Šimůnek. Jeho kytarový riffy jsou prostě nezaměnitelný a dodávají Alkeholu ten správnej říz. Bicí má na starost bubeník s pořádnou razancí, Lukáš Pál. Jeho bicí jsou jako metronom, kterej žene kapelu dopředu. A do party nesmíme zapomenout ani na kytaristu a zpěváka Františka "Frantu" Štěpána, kterej do Alkeholu skvěle zapadl. Takže, až příště vyrazíte na koncert Alkeholu, víte, koho že to tam vlastně vidíte a slyšíte.

Ota Hereš - zpěv, baskytara

Ota Hereš je duší kapely Alkehol už od jejího zrodu v roce 1991. Jeho charakteristický vokál a energická hra na baskytaru jsou nezaměnitelnými prvky zvuku Alkeholu. Ota je autorem hudby a textů většiny písní a jeho texty, často s humorným nebo satirickým podtextem, si získaly oblibu fanoušků napříč generacemi.

Kromě Alkeholu působil Ota Hereš také v dalších kapelách, jako Vitacit, kde hrál na bicí, a Zik Zag. V roce 2007 vydal sólové album s názvem "Šílenství", na kterém se představil nejen jako zpěvák a baskytarista, ale i jako kytarista a klávesista.

Ota je známý svou neutuchající energií na pódiu a blízkým kontaktem s publikem. Jeho charisma a smysl pro humor z něj dělají nezapomenutelnou postavu české hudební scény.

František Štěrba - kytara

František Štěrba je neodmyslitelnou součástí kapely Alkehol už od jejího zrodu v roce 1988. Jeho kytara dodává kapele charakteristický zvuk, který si fanoušci zamilovali na albech jako "Medvědí Mlýn" nebo "U nás v kapele". František, pro přátele "Fanda", je známý svým energickým projevem na pódiu a humornými průpovídkami mezi písněmi. Kromě kytary ovládá i mandolínu, na kterou hraje v několika skladbách Alkeholu. Jeho hudební talent a charisma z něj dělají jednoho z nejoblíbenějších členů kapely.

Členové Alkeholu
Jméno Nástroj Roky v kapele
Ota Hereš Zpěv, kytara 1988 - současnost

Kromě Alkeholu působil František Štěrba i v dalších hudebních projektech. Jeho vášeň pro hudbu je nakažlivá a jeho osobitý styl hry na kytaru zanechal stopu v české rockové hudbě. Fanoušci se můžou těšit na další koncerty a alba, kde František Štěrba jistě opět předvede své hudební mistrovství.

členové alkehol

Lukáš Pál - bicí

Lukáš Pál je nepostradatelným rytmickým motorem kapely Alkehol již od roku 2003. Jeho příchod do kapely byl vítanou vzpruhou, která Alkeholu vlila novou energii. Svou dravostí a precizností za bicími dodává kapele nezaměnitelný tah na branku. Lukáš je známý svou energií, kterou do hry vkládá. Jeho styl hry je charakteristický silnými údery a dynamikou, která strhne každého posluchače. Na pódiu je nepřehlédnutelný a jeho radost z hudby je nakažlivá. Kromě Alkeholu působí Lukáš i v dalších hudebních projektech, kde může rozvíjet svůj talent a vášeň pro hudbu. Jeho všestrannost a cit pro rytmus z něj dělají jednoho z nejlepších českých bubeníků.

Bývalí členové

Kapela Alkehol prošla během své existence několika personálními změnami. Mezi nejvýraznější postavy, které se v kapele vystřídaly, patří bubeníci. Zakládající člen Otou Pavlíček usedal za bicí soupravu v letech 1988 až 1992. Po něm následoval Martin Melmus, který s kapelou nahrál alba "Alkehol" a "Svijany, svijany...". V roce 1999 se do kapely vrací Otou Pavlíček, ale již v roce 2003 jej střídá Lukáš Pálenský. Ten s Alkeholem nahrál desky "Na věky věkův" a "Součást historie...". Od roku 2010 je stabilním členem kapely bubeník Radek Sladký. Kromě bubeníků se v kapele vystřídali i další hudebníci, například baskytarista Petr "Kuna" Buneš nebo kytarista Petr Kolář. Tyto změny v sestavě však nijak neovlivnily charakteristický zvuk a energii kapely Alkehol, která si i po více než třech dekádách na scéně udržuje věrné fanoušky a pevnou pozici na české rockové scéně.

Josef Šlapka - kytara

Josef Šlapka je neodmyslitelnou součástí Alkeholu už od roku 1992. Jeho kytara a vokály dodávají kapele charakteristický zvuk. Fanoušci ho znají pro jeho energická pódiová vystoupení a nezaměnitelný smysl pro humor. Kromě kytary v Alkeholu Josef také zpívá doprovodné vokály. Jeho hlas je slyšet v mnoha známých hitech kapely. Před příchodem do Alkeholu působil v několika dalších kapelách, ale teprve s Alkeholem se mu podařilo prorazit na českou hudební scénu. S kapelou natočil Josef Šlapka nespočet alb a odehrál stovky koncertů po celé České republice. Jeho přínos kapele je nepopiratelný a fanoušci ho milují pro jeho skromnost a oddanost hudbě.

Petr Bubeník Kügler - bicí

Petr Bubeník Kügler je nepostradatelným rytmickým motorem kapely Alkehol již od roku 1992. Jeho charakteristický styl hry na bicí, kombinující prvky hard rocku a heavy metalu, se stal neodmyslitelnou součástí zvuku Alkeholu. Petr Bubeník Kügler je známý svou energičností a dravostí, se kterou k bubnům přistupuje. Jeho bicí sóla patří k vrcholům koncertů Alkeholu a vždy strhnou publikum k bouřlivému potlesku. Kromě Alkeholu působil Petr Bubeník Kügler i v dalších kapelách, například v thrashmetalové formaci Debustrol. Jeho bohaté hudební zkušenosti a profesionalita z něj dělají jednoho z nejrespektovanějších bubeníků na české metalové scéně.

členové alkehol

Hostující hudebníci

Alkehol je kapela, která si potrpí na svou sehranost a stabilní sestavu. Za dlouhá léta na scéně se v kapele vystřídalo jen pár členů a jádro kapely zůstává neměnné. To ale neznamená, že by se Alkehol bránil hostům na svých koncertech nebo ve studiu. Naopak, fanoušci si mohli užít vystoupení s celou řadou zajímavých hudebníků.

Vzpomeňme třeba na společné koncerty s Lou Fanánkem Hagenem, kde si s Alkeholem zazpíval jejich hity. Nebo na spolupráci s Tonym Chocolou Haasanem, který obohatil jejich zvuk o perkuse. Na pódiu se s Alkeholem objevil i Aleš Brichta, s nímž si střihli pecku "Dívka s perlami ve vlasech".

A nesmíme zapomenout ani na hosty ve studiu. Na albech Alkehlu můžeme slyšet třeba kytaristu Viktora Smolu, zpěváka Petra Koláře nebo houslistu Jaroslava Svěceného. Tito hosté dodali skladbám Alkeholu nový rozměr a ukázali, že kapela je otevřená spolupráci s různými hudebníky.

Spolupráce s dalšími umělci

Kapela Alkehol, známá svým nekompromisním rockovým stylem a věrností pivní tematice, si za dobu své existence vybudovala pevné místo na české hudební scéně. Během let se členové Alkeholu potkali a spolupracovali s řadou dalších umělců napříč žánry. Ota Hereš, frontman kapely, propůjčil svůj charakteristický hlas například kapele Harlej na albu "Vzhůru do pekel", kde si zazpíval v písni "Svařák". Spolupráce se nevyhýbala ani kytaristovi Ivanu "Hrochovi" Kralovi, který se podílel na kytarových partech alba "Barvy" od skupiny Doga. Basák František "Fanda" Jeřábek zase spolupracoval s kapelou Tři sestry, kde hostoval na jejich albu "Z garáže". Tyto spolupráce dokazují, že i přes jasnou žánrovou orientaci jsou členové Alkeholu otevření hudebním experimentům a rádi sdílí své umění s kolegy z branže. Fanoušci se tak mohou těšit na další zajímavé projekty a hostování, které kapela v budoucnu jistě nabídne.

Vliv na českou hudební scénu

Kapela Alkehol, složená z Otty Hereše (zpěv, baskytara), Františka Štěpána (kytara) a Lukáše Pálky (bicí), zanechala na české hudební scéně nesmazatelnou stopu. Od svého vzniku v roce 1988 se stala synonymem pro energický punk rock s chytlavými melodiemi a texty, které se nebojí humoru ani kritiky. Alkehol si získal srdce fanoušků napříč generacemi a ovlivnil celou řadu mladších kapel. Jejich syrový zvuk a autentické texty o životě obyčejných lidí z nich udělaly jednu z nejoblíbenějších koncertních kapel v Česku. Písně jako "Na Slamníku", "Hospodská" nebo "1977" zlidověly a staly se hymnou pro celou generaci. Alkehol se nespokojil s nálepkou punkové kapely a během své kariéry experimentoval s dalšími žánry, jako je hard rock nebo heavy metal. Vliv Alkeholu na českou hudební scénu je nepopiratelný. Kapela dokázala, že i punk rock může být chytlavý a melodický, a oslovila tak široké publikum. Jejich texty, často inspirované humorem a satirou, se staly součástí české hudební kultury. Alkehol je důkazem, že hudba s upřímným sdělením a energií má sílu oslovit posluchače napříč generacemi a žánry.

členové alkehol

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: MarcelVrabec

Tagy: členové alkehol | členové hudební skupiny alkehol