Cena Grammy pokrývá nejrůznější hudební kategorie

Stejně, jako získávají herci ocenění za svoji práci, probíhá i každoroční předávání cen u zpěváků. V tomto případě nejde o žádné Oscary, jak by si mohl, kdo myslet. Je to Cena Grammy, jejíž udílení je realizováno ve Spojených státech amerických. Jedná se o jednu z nejprestižnějších cen v tomto oboru, o níž se nyní dozvíte více.

  • Anglicky Grammy Award.
  • Uděluje ji Národní akademie hudebních umění a věd.
  • Původní název byl Gramophone Awards.

Jak šel čas s tímto oceněním?

Asi správně tušíte, že Cena Grammy má na hudební scéně svoji dlouhodobou tradici. Ne nadarmo za tu dobu patří k těm nejvýznamnějším na světě. Do jisté míry je to ekvivalent filmového Oscara. Důležité informace související s historií ceny vyčtete v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
První udílení ceny1959
Potenciální název cenyEddie Award
Pojmenování podleTvůrce gramofonů
Výroba cenyRuční
Co všechno byste měli vědět o historii Ceny Grammy.

Ocenění je vyráběno v Billing Artworks v Ridgway v Coloradu. Samotné vyhlašování vítězů je tajné do té doby, dokud není jméno zveřejněno při slavnostním ceremoniálu. Jedná se o každoroční udělování cen.

Cena Grammy a jednotlivé kategorie

Ocenění tohoto typu se stejně jako u filmu týká několika hlavních a vedlejších kategorií. Mezi ty primární patří bezpochyby Album roku, Píseň roku, Nahrávka roku a Nejlepší nový umělec. Mimo to jsou udělovány i ostatní ceny, kam se řadí nejlepší vystoupení, hudební video a produkce v jednotlivých žánrech. Do žebříčku se dostávají všechny nejpopulárnější žánry od R&B, přes rock, až po country, pop a mnohé další.

Na počátku všeho je pochopitelně nominace, kterou mohou provést nahrávací studia nebo individuální osoby. O vše se pak postará Národní akademie hudebního umění a věd. Konkrétně jde o sto padesát expertů. Ti rozhodují o tom, jak dopadnou výsledky Cen Grammy. Velké slovo na hlasování mají členové Recording Academy. Od roku 2004 probíhají ceremoniály v Staples Center. Hned naprosto němu se nachází samotné muzeum The Grammy Museum. Nechme se tedy překvapit, kdo bude v nadcházejícím roce dalším vítězem.