20 strašidelných hororů, které vás nenechají v noci usnout

Strašidelné Horory

Nejznámější duchařské horory všech dob

Duchařské horory jsou fascinující součástí filmového světa, která nás nepřestává bavit a děsit zároveň. Vymítač ďábla z roku 1973 doslova otřásl základy žánru - lidi při projekcích omdlévali, utíkali ze sálů a někteří dokonce věřili, že film je skutečně prokletý. A není divu, vždyť ta atmosféra vás vtáhne tak, že se bojíte i doma na gauči.

Poltergeist nám v roce 1982 ukázal, že i obyčejný rodinný dům se může změnit v noční můru. Kdo by neznal tu slavnou scénu s televizí? Dodnes při zrnění obrazovky člověka zamrazí. A ta zvláštní série úmrtí herců po natáčení? Až běhá mráz po zádech.

Šestý smysl pak přišel s něčím naprosto převratným. Ten moment, kdy pochopíte pointu, vám vyrazí dech. Kolikrát jste si pak museli film pustit znovu, abyste pochytili všechny ty důmyslně rozmístěné náznaky?

Japonský Kruh nám zase ukázal, že i obyčejná videokazeta může být zdrojem děsivého prokletí. Po jeho zhlédnutí si každý dvakrát rozmyslel, jestli si pustí neznámé video. A ta strašidelná Sadako lezoucí z televize? Ta straší ve snech celou generaci.

V zajetí démonů dokazuje, že nejděsivější jsou příběhy inspirované skutečností. Manželé Warrenovi a jejich případy jsou jako noční můra, ze které se nemůžete probudit. A to nejhorší? Tohle se prý opravdu stalo.

Tyhle filmy nejsou jen o strašení - jsou o našich nejhlubších strachách, o samotě, o ztrátě blízkých. Babadook tohle dokazuje dokonale. Není to jen příběh o strašidelné bytosti, ale hlavně o tom, jak se vyrovnáváme s traumaty a ztrátou. Vždyť který rodič by se nebál o své dítě?

Klasické filmy o démonech a posedlosti

Kdo by neznal ten mrazivý pocit, když se poprvé díval na Vymítače ďábla? Ten film z roku 1973 nám všem ukázal, jak může vypadat skutečná hrůza. Zelená zvratky, otáčející se hlava a ty děsivé zvuky - dodnes z toho běhá mráz po zádech.

Název hororu Rok vydání Režisér IMDB hodnocení
Vymítač ďábla 1973 William Friedkin 8.1
Osvícení 1980 Stanley Kubrick 8.4
Kruh 2002 Gore Verbinski 7.1
V zajetí démonů 2013 James Wan 7.5

Pamatujete si na ten moment v Poltergeist, kdy malá holčička sedí před televizí a promlouvá k ní? Tenhle film z roku 1982 nám připomněl, že i za zdmi našeho bezpečného domova se může skrývat něco nevysvětlitelného.

Amityville - kdo by neznal ten prokletý dům s očima v oknech? Stačí si představit, že se nastěhujete do domu, kde se stala hromadná vražda. Každé zavrzání podlahy, každý stín ve tmě najednou dostává úplně jiný význam.

A pak tu máme Suspirii - tenhle barevný psychedelický trip do světa čarodějnic vás dostane svou neopakovatelnou atmosférou. Ta hudba od Goblinu vám vleze pod kůži a už tam zůstane.

Omen změnil pohled na děti v hororech jednou provždy. Ten malý Damien s nevinným úsměvem a jeho náhodné nehody - kdo by se pak nedíval podezřívavě na každé dítě s intenzivním pohledem?

Rosemary's Baby je jako noční můra, ze které se nemůžete probudit. Žádné laciné lekačky, jen postupně narůstající pocit, že něco není v pořádku. Však to znáte - když máte pocit, že se proti vám spikl celý svět.

A nakonec Ringu - film, který způsobil, že se celá generace začala bát videokazet a studní. Kdo by čekal, že sedm dní může být tak dlouhá doba?

Tyhle legendární kousky nám ukázaly, že skutečná hrůza není v tom, co vidíme, ale v tom, co si představujeme. Vždyť kolikrát jste se po zhlédnutí těchle filmů báli podívat do zrcadla nebo zajít v noci na záchod?

V temných koutech našich duší se skrývají ty nejděsivější příběhy, které čekají na své probuzení. Když se setmí a měsíc vystoupá na oblohu, přichází čas, kdy se naše noční můry stávají skutečností.

Ludmila Procházková

Asijské hororové filmy s duchy

Asijské horory s duchy nejsou jen tak ledajaké strašidelné filmy. Japonsko, Jižní Korea a Thajsko nám přinesly něco, co úplně změnilo pohled na to, jak má vypadat pořádný horor. Však si vzpomeňte na ten moment, kdy jste poprvé viděli Sadako lézt z televize - to byl fakt mazec, co?

Ju-on prostě není obyčejný duchařský film. Ten prokletý dům s příšerným zvukem kk-kk-kk vám vleze pod kůži a už tam zůstane. A co teprve Ringu? Díky téhle klasice už se nikdy nebudete dívat na starou televizi stejně.

Korejci to zase vzali z jiného konce. A Tale of Two Sisters vám ukáže, že horor může být i nádherně natočené drama. A když už jsme u těch Thajců - viděli jste Shutter? Po tomhle filmu si dvakrát rozmyslíte, jestli chcete fotit v noci.

Duchové v těchto filmech nejsou jen prázdné strašáky. Jsou to často oběti, které se vrací vyrovnat staré účty. Je fascinující, jak tyto příběhy propojují dávné tradice se současnými problémy - třeba když duch pronásleduje své vrahy přes sociální sítě.

Asijští filmaři vědí, že míň je někdy víc. Žádné přehnané efekty, zato spousta napínavých momentů a děsivého ticha. Ta holka s dlouhými černými vlasy v bílých šatech? Klasika, která funguje už desítky let.

Nová generace režisérů teď posouvá žánr dál. Míchají staré s novým, experimentují s formou, ale nezapomínají na to, co dělá asijský horor tak výjimečným - tu zvláštní směs strachu, tradice a lidských příběhů, která vám nedá spát ještě dlouho po filmu.

Moderní nadpřirozené horory posledních let

V posledních letech zažívá žánr nadpřirozených hororů významnou renesanci, přičemž filmaři přicházejí s novými způsoby, jak diváky vyděsit a současně jim představit komplexní příběhy. Mezi nejvýraznější snímky poslední dekády patří bezesporu Hereditary (2018), který šokoval publikum svým syrovým pojetím rodinného dramatu propojeného s děsivým okultismem. Film ukázal, že současné horory mohou být nejen strašidelné, ale i psychologicky propracované.

Výrazným příspěvkem do žánru je také The Witch (2015), který se odehrává v puritánském Novém Anglii 17. století. Snímek vyniká autentickou atmosférou a pomalým budováním napětí, které vrcholí v děsivém závěru. Podobně působivý je Midsommar (2019), který převrací zavedené konvence hororového žánru tím, že většinu děje zasazuje do prosluněného prostředí švédského venkova.

Významným trendem v moderních nadpřirozených hororech je důraz na společenská témata. Film Get Out (2017) například brilantně kombinuje rasovou problematiku s prvky psychologického hororu, zatímco The Babadook (2014) se zabývá tématy jako je deprese a trauma ze ztráty blízkého člověka. Tyto snímky dokazují, že horory mohou být platformou pro diskusi o závažných společenských otázkách.

Nelze opomenout ani vliv asijské kinematografie na současnou hororovou tvorbu. Japonské a korejské přístupy k nadpřirozenému hororu významně ovlivnily západní filmaře. Například The Wailing (2016) představuje mistrovské propojení tradičního šamanismu s moderním vyprávěním, zatímco A Tale of Two Sisters nabízí komplexní psychologický příběh s děsivými nadpřirozenými prvky.

V českém prostředí se také objevují zajímavé pokusy o moderní nadpřirozený horor, byť v menším měřítku. Filmaři experimentují s lokálními legendami a folklórem, což přináší svěží pohled na žánr. Současné technologické možnosti umožňují i menším produkcím vytvářet působivé vizuální efekty, které podporují strašidelnou atmosféru.

Moderní nadpřirozené horory se také často vracejí k tradičním tématům, jako jsou posedlost démony či duchy, ale přistupují k nim novátorským způsobem. Série The Conjuring například staví na skutečných případech vyšetřovatelů paranormálních jevů, zatímco Insidious přináší originální pohled na astrální cestování a posedlost. Tyto snímky dokazují, že i klasická hororová témata lze zpracovat způsobem, který osloví současné publikum.

Významným aspektem moderních hororů je také jejich technická vyspělost. Zvukový design a vizuální efekty dosahují nebývalé úrovně, což umožňuje vytvářet ještě působivější atmosféru strachu. Zároveň se však tvůrci často vrací k praktickým efektům, které v kombinaci s digitálními technikami vytváří jedinečný vizuální styl.

Strašidelné domy ve filmech

Strašidelné baráky v hororech? To je jako když si dáte ke kafi větrník - prostě to k sobě patří! Všechno to odstartoval legendární Amityville v roce 1979, kde to není žádná béčková historka, ale skutečný příběh rodiny Lutzových. Ti chudáci se nastěhovali do domu, kde se stala pořádně děsivá věc, a pak to teprve začalo...

V osmdesátkách přišel Poltergeist a ukázal, že i moderní domek na předměstí může být pěkně zamotaný do paranormálních záležitostí. Však to znáte - koupíte si vysněné bydlení a najednou zjistíte, že nejste sami, kdo tam přebývá.

The Haunting z roku 1963 je naprostá pecka. Žádné laciné lekačky, ale poctivá psychologická hrůza, ze které vám běhá mráz po zádech. Ten novější remake? No, řekněme, že někdy je míň prostě víc.

S Insidious v roce 2010 dostal žánr pořádný kopanec do zadku. Démoni, astrální cestování a rodina v průšvihu - co víc si přát? A The Conjuring? To je další level - skuteční vyšetřovatelé paranormálních jevů v akci!

Crimson Peak od del Tora je jako temná čokoláda - nádherná na pohled a plná hořkosladkých překvapení. Ten viktoriánský barák je tak děsivý, že by vyděsil i otrlého realitního makléře.

Japonci nám ukázali s Ju-on, že i malý domek může být pořádně strašidelný. Jejich duchové nejsou žádní začátečníci a americký remake to prostě nedává tak dobře jako originál.

A dneska? Filmy jako The Babadook nebo Hereditary dokazují, že strašidelné domy mají pořád šťávu. Jasně, přidali moderní psychologické prvky, ale ten základní děs z temného sklepa nebo vrzající podlahy? Ten zůstává.

Filmy podle skutečných paranormálních případů

Máte rádi horory? To byste možná měli vědět, že některé z těch nejděsivějších vznikly podle skutečných událostí. Kultovní Vymítač ďábla z roku 1973 není jen výplodem něčí fantazie - vychází z opravdového případu exorcismu chlapce Rolanda Doea. Dodnes z toho běhá mráz po zádech.

A co teprve V zajetí démonů? Ed a Lorraine Warrenovi, skuteční vyšetřovatelé paranormálních jevů, se setkali s věcmi, které by většina z nás nechtěla ani ve snu zažít. Představte si, že se nastěhujete do nového domu a zjistíte, že tam s vámi bydlí zlá čarodějnice. Přesně to potkalo rodinu Perronových.

Příběh z Amityville zná snad každý - dům, kde syn zavraždil celou rodinu, a pak další rodina, která tam vydržela bydlet pouhých 28 dní. Co je přimělo k tak rychlému útěku? Někdy je lepší některé věci nevědět...

Myslíte, že létající předměty existují jen ve filmech? Zeptejte se obyvatel farmy Herrmann v Missouri. Tichý dům ukazuje jejich zkušenosti s poltergeistem, který jim změnil život v noční můru.

Bell Witch straší americkou historii už dvě století. Tento případ pronásledování rodiny Bellových zlým duchem inspiroval film Americká kletba a dodnes vyvolává otázky, na které nemáme odpovědi.

Záhadná smrt Elisy Lam v hotelu Cecil inspirovala Náhlou smrt. Když uvidíte poslední záběry z výtahu před její smrtí, nebudete moct spát. Co se té noci skutečně stalo?

Celá série Conjuring čerpá z archivů Warrenových. Panenka Annabelle? Skutečně existuje, zamčená v muzeu. Raději ji tam nechme...

Příště, až se budete dívat na horor podle skutečné události, vzpomeňte si - možná je pravda děsivější než fikce. A kdo ví, třeba se některé věci prostě nedají racionálně vysvětlit.

Psychologické horory s nadpřirozenými prvky

Psychologické horory s nadpřirozenými prvky nám berou půdu pod nohama způsobem, který jiné žánry nedokážou. Sedíte v kině, sledujete příběh a najednou si nejste jistí, jestli to, co vidíte, je skutečné, nebo se to odehrává jen v hlavě hlavního hrdiny. Pamatujete si ten moment ze Šestého smyslu, kdy vám to celé došlo? Ten okamžik, kdy se vám rozsypala všechna předchozí očekávání jako domeček z karet?

Vezměte si třeba naši českou Polednici. Mladá máma, která se potýká s poporodní depresí, začne vidět děsivou bytost z českých legend. Je to skutečně pradávné zlo, nebo jen její vyčerpaná mysl hraje kruté hry? Člověk si říká - tohle přece znám, taky jsem někdy byl tak unavený, že jsem viděl věci, které tam nebyly.

To je právě to děsivé kouzlo těchto filmů - nikdy si nemůžete být jistí, komu vlastně věřit. V Černé labuti sledujeme baletku, jejíž realita se rozpadá na kousky jako zrcadlo v zkušebně. Každá scéna vás nutí pochybovat o tom, co je skutečné a co je jen výplodem její stále více se hroutící mysli.

Tyhle filmy jsou jako dokonale sestavená skládačka našich nejhlubších strachů. Vezměte si Babadooka - není to jen příšera z dětské knížky, ale zosobnění neutišitelného žalu a deprese. Kdo z nás se někdy nebál, že se propadne do temnoty vlastní mysli?

Současné snímky jako Midsommar jdou ještě dál. Míchají dohromady denní můry a realitu tak dovedně, že i když film skončí, nejste si jistí, kde končí skutečnost a začíná šílenství. Používají přitom vizuální triky, které vám připomenou ty nejživější noční můry - však víte, ty, ze kterých se probouzíte zpocení a dezorientovaní.

Je fascinující, jak tyto filmy dokážou vzít naše každodenní úzkosti - strach ze samoty, z toho, že ztrácíme rozum, z toho, že nezvládáme život - a přetvořit je v něco hmatatelně děsivého. A přitom nám paradoxně pomáhají tyto strachy lépe pochopit a možná i zpracovat.

Kultovní zombie horory a apokalyptické příběhy

Zombie horory jsou prostě fenomén, který nás nepřestává fascinovat. Všechno to začalo legendární Nocí oživlých mrtvol, která v roce 1968 doslova převrátila hororový žánr vzhůru nohama. Romero tehdy netušil, jakou lavinu spustí - jeho vize světa, kde se mrtví probouzí k životu, se vryla do paměti několika generací.

Dnešní zombie už nejsou ty pomalé, šourající se postavy. Vzpomeňte si na šílené běžce z 28 dní poté, kteří vás nenechají ani nadechnout. A co teprve Resident Evil? Tam už nejde jen o zombie, ale o pořádný koktejl akce, vědy a napětí, který vás přiková k sedačce.

Vlak do Pusanu ukázal, že i v přeplněném rychlovlaku může vzniknout prvotřídní zombie drama. Představte si tu situaci - sedíte ve vagónu a najednou zjistíte, že někdo z cestujících není úplně... živý. Kam utečete, když není kam?

The Walking Dead nám zase připomněl, že v apokalyptickém světě nejsou největším nebezpečím zombie, ale lidé samotní. Přežít mezi živými mrtvými je jedna věc, ale co když váš soused začne myslet jen na sebe?

Zombie žánr se nebojí ani experimentovat. Vždyť kdo by čekal, že uvidíme zombie v kostýmech z 19. století? A přesto Pride and Prejudice and Zombies funguje. [REC] zase dokazuje, že i amatérská kamera může vyvolat pořádný děs.

U nás se s zombie moc nepárali - Choking Hazard ukázal, že i česká chatová oblast může být perfektním místem pro zombie apokalypsu. Však to znáte - jeden nakažený účastník víkendového kurzu osobního rozvoje a máte o zábavu postaráno.

A víte co? Zombie žánr pořád žije! Tvůrci stále přicházejí s novými nápady, jak nás vyděsit, rozesmát nebo dojmout. Od komorních příběhů až po velkolepé podívané - zombie prostě frčí dál.

Hororové série s duchy a démony

V žánru hororových filmů zaujímají nadpřirozené bytosti a démoni zvláštní kouzlo, které nás nepřestává fascinovat. Však to znáte - sedíte v setmělém pokoji, díváte se na film a najednou vás přepadne ten zvláštní pocit, že nejste sami.

Série V zajetí démonů nám servíruje mrazivé příběhy podle skutečných událostí, při kterých běhá mráz po zádech. Ed a Lorraine Warrenovi se v nich potýkají s případy, které by většina z nás nechtěla zažít ani v nejhorším snu. A co teprve když si uvědomíte, že se to všechno opravdu stalo?

Insidious zase otevřel dveře do děsivého světa The Further, kde by nikdo z nás nechtěl zabloudit. Však si vzpomeňte na tu scénu, kdy se poprvé objeví rudolící démon - kolik z vás v tu chvíli nadskočilo? Temné entity číhající ve stínech se staly noční můrou mnoha diváků.

Japonské horory jako Ju-on nebo Ringu přinesly úplně nový rozměr strachu. Ta jejich schopnost proměnit běžné věci v něco děsivého je prostě geniální. Vždyť kdo by se ještě někdy díval stejně na dlouhovlasou dívku nebo obyčejnou videokazetu?

Moderní hororové série už dávno nejsou jen o laciných lekačkách. Propracované příběhy, detailní mytologie a skutečné lidské emoce - to všechno dělá současné nadpřirozené horory tak působivé. A přiznejme si - není něco fascinujícího na tom strachu, který cítíme v bezpečí kinosálu?

Technologie se sice mění, ale prapůvodní strach z neznáma v nás zůstává. Ať už je to posedlá panenka Annabelle nebo démoni vyvolaní skrz Ouiju, tyhle příběhy nás nepřestávají přitahovat. Možná proto, že nám připomínají, že jsou věci mezi nebem a zemí, kterým nikdy úplně neporozumíme.

Nejděsivější filmové duchařské scény

Duchařské scény v hororech mají zvláštní kouzlo strachu, které nás přikovává k sedačce. Nezapomenutelným momentem zůstává Vymítač ďábla, kde se Reganina hlava otáčí o 360 stupňů - dodnes z toho běhá mráz po zádech. A co teprve když Sadako v Kruhu leze z televize? Ty její dlouhé černé vlasy a děsivý pohyb se vryly do paměti každému fanouškovi hororů.

Poltergeist nám ukázal, jak děsivý může být obyčejný televizní šum, když skrz něj malá Carol Anne mluví s duchy. A kdo by zapomněl na moment v Šestém smyslu, kde Cole potká oběšenou ženu na školní chodbě? To bylo něco, při čem tuhla krev v žilách.

Insidious přišel s děsivým The Further, místem mezi životem a smrtí. Ta scéna s démonem za zády při písničce Tiptoe Through the Tulips? Brr, při tom dodnes naskakuje husí kůže.

Náš český horor Něco je ve tmě dokázal, že i v domácím prostředí umíme pořádně vystrašit. Ty tmavé chodby starého domu připomínají historky, které nám vyprávěly babičky. Stejně působivé jsou i přízraky z Kajínka, co se zjevují ve vězeňských celách.

Hereditary přinesl scénu, co ti nedá spát - matčin duch vznášející se v rohu pokoje. To je něco, co ti pak v noci nedá pokoj. A Sinister? Ty staré 8mm filmy s duchy jsou tak skutečné, že zapomínáš, že koukáš na film.

The Conjuring se svou jeptiškou Valak ukázal, že i klasické duchařské prvky můžou děsit jako za starých časů. A Babadook? Ten dokázal, že někdy stačí jen stín a představivost, aby člověk nemohl v noci zamhouřit oko.

Publikováno: 17. 04. 2025

Tagy: strašidelné horory